Öğretmenim canım benim...

Diyarbakır'da 3 yıl önce atandığı ilköğretim okulunun tüm sorunlarını çözen 24 yaşındaki Ömer öğretmen "kahraman" oldu. Köylüler "Hoca, seni 100 öğretmene değişmeyiz" diyor

Salı 22.09.2009
Son Güncelleme: Salı 22.09.2009
ABONE OL
Memleketi Diyarbakır'ın Silvan ilçesine bağlı Dorukardı mezrasına 3 yıl önce öğretmen olarak atanan 24 yaşındaki Ömer Kurt, Dorukardı Köyü İlköğretim Okulu'nu onarımdan geçirdi. 2 derslikli okul binasını boyayan, sıraları tamir eden Kurt, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne taleplerini bildirmesine rağmen birkaç okul sırası dışında hiçbir yardım alamadı.

HASTA ÖĞRENCİ İLE BAŞLADI

Okulda kalp rahatsızlığı olan hasta öğrencisinin tedavisine de yardım etmek isteyen Kurt, ailesinden izin alarak fotoğraflarını çektiği öğrencisinin durumunu anlatan bir makaleyi internette yayınladı. Kısa süre sonra öğrencisinin ameliyat ve eğitim masrafını karşılamak isteyen aileler çıkınca küçük kızın tedavisi yapıldı. Kız çocuklarının okula gönderilmesi için köylüleri de ikna eden Kurt, internette başlattığı yardım çağrısını bu kez okul ve diğer öğrencileri için yaptı. Facebook'ta bir grup açıp okulun ve öğrencilerin durumunu anlatan fotoğrafları yayınlayan Kurt yine internet kullanıcılarından destek topladı. Öğrencilerin eksikleri giderilirken köylülere de kıyafet yardımı yapıldı. Bazı firmalar okula PVC kapı ve pencere dahi gönderdi.

VELİLER GÖNÜLLÜ İŞÇİ OLDU

Velilerin gönüllü olarak inşaatta çalışmak istediğini belirten Kurt, inşaat malzemelerinin karşılanmasıyla bu sorunu da gidereceklerine inanıyor. Köylülerin "Hoca, seni 100 öğretmene değişmeyiz" dediklerini anlatan Kurt, "Önceleri çabalarımı yadırgayan köylüler şimdi en büyük destekçim. İhtiyaçlarının karşılanması onları çok memnun etti. Güvenlerini kazanıp kız çocukları da kolayca okula kaydettirdim" dedi.

Adana'da işinden olan öğretmene veliler sahip çıktı. Çocuklarını başka okula yazdırıp "hoca"yı işe aldırdı
Adana'da görev yaptığı bir özel okuldan hiçbir gerekçe gösterilmeden' atılan öğretmen Fahriye Yüzçelik'e (59) öğrenci velileri sahip çıktı. 4 yıldır çocuklarını okutan öğretmenin işten çıkarılmasına tepki gösteren veliler, çocuklarını okuldan alarak başka bir özel okula topluca kaydettirdi. Sınıfın başına da Fahriye öğretmen getirildi. Bir anda hem iş bulan, hem de çok sevdiği öğrencilerine kavuşan Fahriye öğretmen, "Bu bana 40'ıncı yılımın en büyük ödülü" dedi.

'ÖĞRENCİLER ÇİÇEKLERİM'
Fahriye Yüzçelik, 59 yaşında, 40 yıllık eğitimci, mesleğine ve öğrencilerine âşık bir öğretmendi. Henüz 19 yaşında, öğretmen okulunu bitirip başladı mesleğe. Yıllarca, sayısız öğrenci yetiştirdi. 27 yıl devlette görev yaptı, emekli oldu, ancak mesleğini bırakmadı. Özel okullarda, "çiçeklerim" dediği öğrencilerini eğitmeye devam etti.

YENİ SINIF İÇİN TRANSFER

Son olarak görev yaptığı özel okulda, birinci sınıftan aldığı öğrencileriyle, tatil dönüşü 5'inci sınıfta bir araya gelecekti. Ancak Çukurova ilçesinde bulunan okula gittiğinde müdür "Sizinle artık çalışamayacağız" dedi. Bir araya gelen veliler, "Biz öğretmenimizi istiyoruz. Eğer o yoksa biz de çocuklarımızı buradan alırız" diyerek öğrencileri okuldan aldı. Özel Bilfen Okulları'nda 10 öğrenci için yeni bir sınıf oluşturuldu. Sınıfın başına da Fahriye öğretmen getirildi.