Bakanlık kapı kapı gezip aşı yapacak

Sağlık Bakanlığı, A gribi ile mücadelede sağlık görevlilerinin risk grubunda olanların evlerine kadar giderek aşı yapacağını açıkladı

Salı 23.09.2009
ABONE OL
Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın, "A Gribi, tüm dünyada hızla artacak. Önemli olan risk gruplarını korumak" şeklindeki açıklamasıyla birlikte aşılama çalışmaları da gündeme geldi. Ancak herkes, "Aşı zamanında gelecek mi, kimler aşı olacak, okullarda aşılama yapılacak mı?" gibi soruların cevabını merak etmeye başladı. Sağlık Bakanlığı, toplam 26 milyon doz aşı sipariş edildiğini, ilk teslimatın ekimde yapılacağını açıkladı ve kapı kapı gezilip risk grubundakilere aşı yapılacağını müjdeledi. İşte merak edilen sorular ve Sağlık Bakanlığı'nın verdiği yanıtlar:
Aşılama nerede ve nasıl gerçekleşecek? Aşılama uygulamaları gerek sağlık kuruluşlarımızda gerekse ev ziyaretleri yapılarak yerinde gerçekleştirilecek. Aşının teslimat programı doğrultusunda il, ilçe ve sağlık kurumları düzeyinde ayrıntılı planlama çalışmaları yapılarak aşı uygulaması yapılacak.
Risk grubu yani gebeler, 6-35 ay arasındaki çocuklar, diyabet, kalp hastalığı ve bağışıklık sistemi yetmezliğine sahip kronik hastalığı olanlar, sağlık personeli, kritik görevlerdeki kamu personeli ve Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları dışında kalanlar isteğe bağlı olarak aşı yaptırabilecek mi? Risk grupları ve kesintisiz sürdürülmesi gereken kamu hizmetlerinde çalışan kritik personel dışında aşı taleplerine cevap verilmesi düşünülmemektedir.
Risk grubunda isek nerelere başvurmak gerekiyor? Risk gruplarında yer alan kişilere aile hekimliği merkezleri, toplum sağlığı merkezleri, sağlık ocakları başta olmak üzere sağlık kurum ve kuruluşlarında ve oluşturulacak gezici ekipler vasıtası ile kapı kapı dolaşılarak aşı uygulaması planlanıyor. Ancak yapılacak genel duyurularla ayrıntılar risk gruplarına aktarılacak.
Aşı iki doz şeklinde uygulanacak denilmişti. İlk ve ikinci doz ne zaman uygulanacak? Aşı uygulaması ile ilgili klinik çalışmalar sürüyor. Bu çalışmaların sonuçlarına göre 2 doz ya da tek doz olarak uygulamasına karar verilecek. İki doz uygulanması durumunda ilk dozdan en az 3 hafta sonra ikinci aşının yapılması gerekiyor.

OKULDA EĞİTİM

Okullarda A gribine karşı önlem için eğitim çalışmaları yapılacak mı? Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği halinde okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim öğrencileri için ayrı ayrı eğitim planlandı. Bakanlıklar tarafından ortaklaşa olarak eğitilecek il eğitim ekipleri tarafından ilçe eğitim ekipleri yolu ile kademeli bir eğitim yapılacak. Bu sayede tüm okullara ve öğrencilere kısa sürede ulaşılması hedefleniyor. Aşılamanın okul çağındaki risk grupları dışında kalan öğrencilere uygulamasına ilişkin çeşitli modeller üzerinde çalışılmalar devam ediyor.