"Hanımın Çifliği" antika sektörünü canlandırdı

Orhan Kemal'in ünlü romanından beyaz cama aktarılan "Hanımın Çiftliği" dizisi, çekimlerin yapıldığı Adana'da antika piyasasını da hareketlendirdi.

  1. Haberler
  2. Yaşam
Çarşamba 23.09.2009 11:26 ABONE OL
1945-1950 dönemini en iyi şekilde yansıtmak amacıyla antika arayan yapımcı firma, Adana'daki antika sektörüne adeta ilaç oldu.

"Hanımın Çiftliği" dizisi yaklaşık 60 yıl öncesi dönemi anlattığı için bugün yaşam alanlarında kullanılmayan ama antika olarak saklanan eşyaları gün yüzüne çıkarıyor. Dizide o dönemi yansıtmak için kullanılan kostümlere 300 bin TL harcanırken, antikacılar da bu pastadan önemli pay aldı. Dizinin Adana'nın merkezi Büyüksaat'te çekilen bölümleri ise dönemi yansıtan bir ortam hazırlanarak çekildi. Dizi de giyilen kostümler ve ev ile iş yerinde kullanılan eşyalar ise Adana'da antikacılar çarşısından alınıyor.

Dizinin ilk bölümlerinde gramofon ile dinlenen taş plaklar da yine antikacılar çarşısından alınıyor. Misafirlere ikram edilen kahve antikacıdan alınan fincanlarla, su ise antikacıdan alınan sürahi ile ikram ediliyor. Bu durum ise Adana'da antika sektörünün bir hayli canlanmasına neden oldu. Baba mesleği olarak çocukluğundan beri antika eşya alım satımı yapan 26 yaşındaki Rasim Akyel, Adana'daki antika piyasasının ilk kez Hanımın Çiftliği dizisiyle hareketlendiğini söyledi.

Akyel, dizi için alınan eşyaların yanı sıra diziyi izleyenlerin de bu eşyalara sahip olmak istemesinden dolayı antika eşya satıcılarına ilginin arttığını belirterek, "Antika eşyalar dizi için bir kez alınıyor. Ama diziyi izleyen binlerce kişi bize gelip Hanımın Çiftliği dizisinde kullanılan radyo, fincan ya da sürahi olup olmadığını soruyor. Müşterilere antika eşya yetiştiremiyoruz artık. Dizi bizim için çok iyi oldu" diye konuştu.

Hanımın Çiftliği dizisinin Adana ve çevresinde çekilmesinden dolayı çok mutlu olduklarını söyleyen Akyel, "Dizinin çekimlerinin başlamasıyla birlikte, durgun geçen antika piyasası birden canlandı. Dizideki radyoları, fincanları, sürahileri, plakları biz sattık. Çekimler devam ettikçe gelip alışveriş yapıyorlar. Umarım dizi ilgi görmeye devam eder. Çünkü dizi yayınlandıkça biz de kazanıyoruz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU