İstanbul Europa Race'in galibi 'Profesör'

Çarşamba 23.09.2009
ABONE OL
29 Ağustos'ta İstanbul'dan start alan ve yaklaşık bir ay süren İstanbul Europa Race'in galibi belli oldu: Michel Desjoyeaux ve Foncia. Fransa'nın Brest şehrinde saat 03.50'de finişe gelen Foncia, Barcelona- Brest etabını 7 gün 15 saat 56 saniyede tamamlayarak, yarışın birincisi oldu. Son etabı kazanan Desjoyeaux, aynı zamanda İstanbul Europa Race'in de genel klasman birincisi oldu. Foncia, Barcelona-Brest etabının ikinci gününde yaptığı stratejik navigasyondan sonra, Cebelitarık çıkışı, Biskay Körfezi ve İngiltere kıyılarında geçen 6 gün boyunca liderliği kimseye bırakmadı. Desjoyeaux, finişten hemen sonra yaptığı açıklamada İstanbul Europa Race'i överek, bu yarışa katılmayanların çok şey kaçırdığını söyledi.

'BOĞAZ İÇİN SABIRSIZIM'
Bu etabı, yarışın ikinci gününde kazandık. İspanya açıklarında Groupe Bel ile yakın gidiyorduk, bir ara önümüze geçtiler, ama hafif havaya rağmen yaptığımız manevralarla hızlandık ve yürüdük" diyen 'Profesör' lakaplı Desjoyeaux, İstanbul'un güzelliklerinin aklından çıkmadığını da tekrarladı. "Boğaz'da yarışmak için sabırsızlanıyorum" diye konuşan Desjoyeaux, bir sonraki İstanbul Europa Race'in mutlaka İstanbul Boğazı'ndan başlaması gerektiğini vurgulayarak ekledi: "Bu konuda Organizasyon Komitesi Başkanı Cumali Varer'in bize bir sürpriz hazırladığından eminim."

25 GÜNDEN BERİ YOLDALAR

Yarışın etaplı ve ekipli olmasını çok iyi bulduğunu belirten Desjoyeaux'un teknesi Foncia'nın ardından finiş alan ikinci tekne ise Veolia oldu. Filonun en arkasında ise, beşinci olarak, direği hasar gören İspanyol 1876 ve altıncı olarak DSNC bulunuyor. İstanbul Europa Race'te yarışan tekneler 25 gün boyunca toplam 3 bin 450 deniz mili yol kat ettiler.