Şebnem Bal'a 'Cehennemlik' telif davası

Besteci Ozan Demiralp'in "Cehennemlik" adlı şarkısını izinsiz albümüne almakla suçlanan şarkıcı Şebnem Bal'ın 4 yıla kadar hapsi istendi

  1. Haberler
  2. Yaşam
Salı 23.09.2009 ABONE OL
Sözyazarı ve besteci Ozan Demiralp ile şarkıcı Şebnem Bal arasındaki sular durulmuyor. Demiralp, "Cehennemin Dibine Kadar" parçasını albümünde izinsiz kullandığını öne sürdüğü Bal'dan mart ayında şikâyetçi olmuştu. Savcılığa dilekçe veren Demiralp, kendisinden yazılı izin almayan Bal'ın bu şarkıyı "Yangın Kızılı" adlı albümünde seslendirdiğini belirtmişti. Seyhan Müzik şirketinin üstlendiği albümdeki eserin adının "Cehennemliksin" diye değiştirildiğini vurgulayan Demiralp, böylece Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na muhalefet edildiğini savunmuştu. Eseri 2007'de noterde adına tescil ettirdiğini ifade eden Demiralp, sadece Sibel Can'ın kullanması amacıyla bir demo CD'ye seslendirip, Maestro isimli stüdyoya gönderdiğini de vurgulamıştı.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

'KASITLI DAVRANMADIM'
Savcılık tarafından açılan soruşturma kapsamında savunması istenen seksi şarkıcı Şebnem Bal müzik piyasasında bazı kişilerin kendi söz ve bestelerini CD'ye aktarıp stüdyolara gönderdiğini, Selim Çaldıran'a ait stüdyoya gelen eseri nakaratları itibarıyla meslek birliklerinden araştırdığını, kayıtlı olmaması nedeniyle ileride hak sahibine makul bir ücret ödemek kaydıyla kullandığını öne sürdü. Yapımcı firmaya da bu şekilde beyanda bulunduğunu ifade eden Şebnem Bal "Kasıtlı davranmadım" dedi. Hazırlanan iddianamede şüphelilerin, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun 71/1 maddesi gereğince 2 yıldan 4 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istendi.

BUGÜN NELER OLDU