57 kiloluk dev karpuz!

Edirneli bir çiftçi 57 kilograma varan karpuz yetiştirdi.

Cuma 25.09.2009 11:53
ABONE OL
Edirneli üretici Koray Kayar, en küçüğü 46, en büyüğü 57 kilogram ağırlığında toplam 7 karpuz ürettiğini belirtti.

Edirne'de 2 dönümlük alanda hobi olarak yetiştirdiği dev karpuzların vatandaşlardan yoğun ilgi gördüğünü söyleyen Kayar, asıl işinin kiraz yetiştiriciliği olduğunu ifade etti.

Topraklarının çok verimli olması nedeniyle bu yıl 7 adet büyük karpuz yetiştirdiğini ifade eden Kayar, ''Karpuzların en küçüğü 46, en büyüğü ise 57 kilogram ağırlığında. Kapuzlarımı yetiştirirken gübre ve hormon ilaçları da asla kullanmadım'' dedi. Kayar, yetiştirdiği karpuzların çoğunu çevresine ve arkadaşlarına hediye olarak verdiğini ifade etti.

DEV KARPUZLARDAN REÇEL YAPILIYOR

Dev karpuzlardan çok lezzetli reçellerin yapıldığını ve işi bilen kişilerin karpuzları reçel yapmak için satın aldığını anlatan Kayar, 57 kilogram ağırlığındaki en büyük karpuzu 55 TL'ye sattığını söyledi. Gelecek yıl daha büyük karpuz yetiştirmek istediğini anlatan Kayar, şunları kaydetti:

''Bu sene yetiştirdiğim karpuzları tek başına kaldıramadığım için arkadaşlarımın yardımıyla kamyonete yükledim. Ben 72 kiloyum. Şunu çok açık bir şekilde söylüyorum. Eğer biz bu karpuzlara devamlı gübre verseydim inanıyorum ki bu karpuzlar 75 kiloyu geçerdi. Ama biz her şeyin hormonsuz yetiştirilmesinden yanayız.''