Açılımda 3 kulaç daha

Danıştay, Güney ve Kaya'nın adının parklara konulmasına vize verdi. Tatlıses, Başbakan'a destek çağrısı yaptı. Avşar hakkında soruşturma açan savcı ise emekliliğini istedi

  1. Haberler
  2. Yaşam
Perşembe 25.09.2009 ABONE OL
Demokratik açılım sürecinde; hem sanat, hem de yargı cephesinde üç önemli gelişme yaşandı. Danıştay, Adana'nın Yüreğir ilçesindeki iki parka, Yılmaz Güney ve Ahmet Kaya isimlerinin verilmesinin yolunu kapatan İdare Mahkemesi kararını bozdu. Kararda, "Belediye meclislerinin park isimlerini belirleme yetkisi vardır" denildi. Küçük belediyeler kaldırıldıktan sonra mahalle olarak Yüreğir'e bağlanan Yakapınar Belediye Meclisi 2006 yılında beldedeki parklardan birine Yılmaz Güney, diğerine de Ahmet Kaya isminin verilmesini kararlaştırdı. Her iki park o dönemde, DTP Genel Başkanı Ahmet Türk'ün de katılımıyla gerçekleştirilecekti. Ancak devreye İlçe Jandarma Komutanlığı ve Adana Valiliği girdi. Valilik açılış törenini yasaklarken Yüreğir Kaymakamlığı da Belediye Meclisi'nin kararını onaylamadı.

İDARE MAHKEMESİ'NDEN RET
Dönemin DTP'li Yakapınar Belediye Başkanı Osman Keser, kaymakamlığın kararının iptali için Adana İdare Mahkemesi'ne başvurdu. Adana 2'nci İdare Mahkemesi, Belediyeler Kanunu uyarınca cadde, sokak, meydan, park, tesis ve benzerlerine ad verilmesi gibi kararların mülki idare amirinin onayı ile yürürlüğe gireceği yönündeki düzenlemeye işaret ederek, itirazı reddetti. Dosyanın temyiz incelemesini yapan Danıştay 8'inci Dairesi, idare mahkemesinin kararını usul yönünden bozarak, Büyükşehir Belediye Kanunu uyarınca parklara isim verme yetkisinin ilçe belediye meclisine ait olduğunu kaydetti. Danıştay, "İdare Mahkemesi'nin belirtilen husus göz önünde bulundurularak işin esası hakkında bir karar vermesi gerekmektedir" ifadelerini kullandı. Danıştay'ın bu kararından sonra İdare Mahkemesi, Ahmet Kaya ve Yılmaz Güney isimlerinin bir parka verilip verilemeyeceğini tartışacak. Ancak Yakapınar, şimdi Yüreğir Belediye'sine bağlı bir mahalle olduğu için şu andaki Belediye Meclisi önceki belde belediye meclisinin açtığı davadan feragat edebilecek.

AÇILIMA 'TATLI' DESTEK

Türk Halk Müziği sanatçısı İbrahim Tatlıses, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın terörü yok etmek için yola çıktığını belirterek, ''Ona kimse sahip çıkmıyor. Var mı böyle bir şey?... Gelin Başbakana sahip çıkalım, yardımcı olalım, bu işi de bitirelim'' dedi. Ramazan Bayramı'nın ikinci günü Antalya'da bir otelde sahne alan İbrahim Tatlıses'i, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da izledi. Basın mensuplarının alınmadığı konserde, İbrahim Tatlıses dört saate yakın sahnede kaldı ve Kürtçe, Arapça, Türkçe türküler söyledi. Kürt açılımıyla ilgili röportaj veren Hülya Avşar hakkında, "halkı kin ve düşmanlığa tahrik" suçundan soruşturma başlatan savcı Ali Çakır ise emekliliğini istedi. Bülent Ersoy, Atilla Olgaç ve Ayşe Arman gibi birçok ünlüyle ilgili soruşturma başlatan, son olarak Hülya Avşar hakkında işlem yapan Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı Basın Savcısı Ali Çakır, bayramdan bir hafta önce Adalet Bakanlığı'na emeklilik dilekçesini gönderdi. Çakır'ın Burdur'un Bucak ilçesinde noterlik sırası geldiği için emeklilik dilekçesi verdiği ortaya çıktı.

BUGÜN NELER OLDU