Anne sütüne fesat karıştı

İzmit'te 'Sağlıklı anne, sağlıklı bebek için süt için' kampanyasını da içeren 5 ihaleye fesat karıştırmakla suçlanan çoğu Antikkapı A.Ş'den 22 kişiye dava açıldı

Cuma 25.09.2009
Güncelleme: Cuma 25.09.2009
ABONE OL
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin isteği üzerine yan kuruluşu Antikkapı A.Ş.'de 3 yıl önce başlatılan soruşturma sonucunda açılan davada 22 sanık "kamu kurum veya kuruluşlarının ihalesine fesat karıştırmak, özel belgede sahtecilik, zimmet, rüşvet vermek ve almak" suçlarından 12 yıla kadar hapis istemiyle ağır ceza mahkemesinde yargılanacak. Yaklaşık 10 milyon TL'lik haksız kazanç elde ettikleri öne sürülen sanıklar arasında Antikkapı A.Ş.'nin Genel Müdürü Fahrettin Kandemir ve bazı çalışanları ile şirketle iş yapan firma yöneticileri yer alıyor. İddianamede usulsüz ihaleler şöyle sıralandı: Süt ihalesi, elektronik akıllı kart basımı ve işletim sistemi ihalesi; madeni yağ katkı maddesi ihalesi; forklift kiralama işiyle ilgili hizmet alımı ihalesi; Antik Pass fişleri. Antikkapı A.Ş'nin 2008 yılında 'Annelere Süt' organizasyonu için açtığı toplam 1 milyon 980 bin adet 1 litrelik süt alımı ihalesinde kazanan şirketten sadece 22 bin 655 adet süt alındığı, sütlerin stoklanması için aylık 3 bin TL kiralanan deponun ise Antikkapı A.Ş. Satış ve Pazarlama Müdürü Abdurrahman Karaosmanoğlu'nun babası Recep Karaosmanoğlu'na ait olduğu anlaşıldı.

3 TEKLİF DE AYNI ELDEN

2008'deki elektronik akıllı kart basımı ihalesinde de piyasa araştırma komisyonu tarafından alındığı belirtilen 3 teklifin aynı kalem ve yazı karakteriyle yazıldığı ortaya çıkınca komisyonun tüm üyeleri sanık oldu. 2007'deki madeni yağ katkı maddesi ihalesinde de teklif mektubundaki imza ve yazılar Pazarlama Müdürü Abdurrahman Karaosmanoğlu'na ait çıktı. Karaosmanoğlu tutuklanmıştı.