Enkazdan cesedi çıkarıldı

Artvin'in Borçka ilçesinde sel sonucu yıkılarak heyelan altında kalan evin enkazında bulunan Ali Demirci'nin cesedi çıkarıldı.

Cuma 25.09.2009 10:45
Güncelleme: Cuma 25.09.2009 14:49
ABONE OL
Borçka'da önceki gün meydana gelen sel nedeniyle Kaleköy köyünde muhtar Yusuf Demirci'ye ait 3 katlı evin yıkılması sonucu enkaz altında kalan Ali Demirci'nin (54) bulunması için sabah çalışma başlatan sivil savunma ekipleri, Demirci'nin cesedine ulaştı. Enkazdan çıkarılan ceset, ambulansla Borçka Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Borçka'da sel sonucu yıkılarak heyelan altında kalan evde bulunan 35 yaşlarındaki Gülsüm Demirci hayatını kaybetmişti. Enkaz altında kalan kişilerin bulunması amacıyla yürütülen çalışmalarda 3 yaşındaki Beyzanur Demirci sağ kurtarılırken, Hacer ve Neşe Demirci'nin cesetleri çıkarılmıştı.

İlçenin Demirciler köyünün Ormanlı Mahallesi'nde, sel sularının evine girdiği Nafiye Şimşek (80) ise boğularak hayatını kaybetmişti.

HAYATINI KAYBEDEN 5 KİŞİ TOPRAĞA VERİLDİ

Artvin'in Borçka ilçesindeki sel felaketinde hayatını kaybeden 5 kişi toprağa verildi. Borçka'da önceki gün meydana gelen sel nedeniyle Kale köyünde muhtar Yusuf Demirci'ye ait 3 katlı evin yıkılması sonucu enkaz altında kalarak hayatını kaybeden Gülsüm (35), Neşe (17), Hacer (54) ve Ali Demirci (54) ile Demirciler köyünün Ormanlı Mahallesi'ndeki sel ve heyelanda ölen Nafia Şimşek (80) için Kale köyü Petrol mevkisinde cenaze töreni düzenlendi.

Törene, Demirci ve Şimşek aileleri ve yakınlarının yanı sıra Artvin Valisi Mustafa Yemlihalıoğlu, AK Parti Artvin Milletvekili Ertekin Çolak, CHP Artvin Milletvekili Metin Arifağaoğlu, İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Erdem, MHP Genel Başkan Yardımcısı Metin Çobanoğlu, Gümüşhane Belediye Başkanı Mustafa Canlı ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Törende yakınlarını kaybeden aile fertleri tabutlara sarılarak gözyaşı döküp ağıt yaktılar. Hayatını kaybeden Neşe Demirci'nin, Şehit Savaş Gedik Lisesinde okuyan arkadaşları da törende gözyaşı döktü.
Törende Çolak, Arifağaoğlu ve Çobanoğlu, kısa birer konuşma yaparak ailelere ve Borçka halkına baş sağlığı diledi.

İl Müftüsü Turgut Açari, vatandaşların, meteorolojik uyarılara göre hafta sonu yaşanabilecek sel ve heyelanlara karşı dikkatli olmalarını istedi.

Müftü Açari ve beraberindeki iki imam, tüm cenazeler için ayrı ayrı cenaze namazı kıldırdı. Cuma namazının ardından kılınan cenaze namazı sonrası Demirci ailesinin 4 ferdi Kaleköy köyündeki aile mezarlığında, Nafia Şimşek ise Dözköy köyünde toprağa verildi.

ALİ DEMİRCİ'NİN KARDEŞİ: MADEM BURALARDA OTURULAMIYORDU DA NİYE OTURMA İZNİ VERDİLER?

Artvin'in Borçka ilçesinde sel sonucu yıkılarak heyelan altında kalan evin enkazından cesedi çıkarılan Ali Demirci'nin kardeşi Hızır Demirci, ''Madem buralarda oturulamıyordu da niye oturma izni verdiler?'' dedi.

Hızır Demirci (46), gazetecilere yaptığı açıklamada, heyelanın geldiği evlerinin üst bölümüne dozerlerle yol yapıldığını ve bu yolun heyelana neden olduğunu iddia etti. Demirci, ''Patlak da o yolun yapılmasından sonra meydana geldi. Orada ana yol yapmışlar. Bunu kim yapmışsa hesabını ödeyecek. Devlet mi, insanlar mı, bu ortaya çıkacak. Hesap ödenecek'' diye konuştu.

Devletin, evleri heyelan sonucu yıkılana kadar köye gelerek ölçüm yapmadığını, inceleme yapmadığını öne süren Demirci, ''Madem buralarda oturulamıyordu da niye oturma izni verdiler, niye bizi kaldırmadılar?'' diye konuştu. Olay akşamı yağmur devam ederken iş makineleriyle enkaza gelip ilk çıkarılan yeğeninin eşi Gülsüm Demirci'yi enkazdan almaya çalıştıklarını belirten Demirci, şöyle devam etti:

''Çocuğu Beyzanur kucağındaydı. Çocuğu komşular aldı. 20 dakika içinde de Gülsüm'ü olay yerinden çıkarmayı başardık. Yaralıydı, ağzından kan geliyordu. Her türlü müdahaleyi yaptık ancak hastaneye ulaştıramadık. Borçka yolu kapalıydı, Gülsüm'ü bir kepçeye bindirdik. Karşıya kadar götürdük. Ama bu sırada zaten soğuktan etkilendi. Sonradan sağlık ekibi Hopa tarafından ulaştı ancak Gülsüm'ü kaybettik.''

Yetkililerin son 1 haftadır sel olacağına dair uyarılar yapılmasına karşın Artvin'e acil durumlar için helikopter göndermediğini iddia eden Demirci, şunları kaydetti:

''Devletin imkanları varsa seferber edilmesi lazım. Bu zaman edilmeyecekse ne zaman edilecek? Buraya heyelan olduktan sonra helikopter gelme imkanı varsa ve bu imkan kullanılmamışsa bu durum ortaya çıkarılmalıdır. Devleti suçlamıyorum ama helikopter imkanı varsa da getirilmemişse gereken hesap ödenmelidir.''