Mevsimsel aşıda A gribi tehlikesi

Kanada'da yapılan 4 ayrı araştırma, grip aşısı yaptırmayı düşünenleri yakından ilgilendiriyor: Aşı, A gribinin vücuda girmesini kolaylaştırıyor

  1. Haberler
  2. Yaşam
Cuma 26.09.2009 ABONE OL
Kanada'da yapılan 4 araştırmada ortaya çıkan sonuçlar, A gribi (Domuz gribi) hakkında pek çok kişinin aklındaki soru işaretlerini daha da pekiştirdi. Araştırmalarda, sezonsal grip için yapılan aşıların A gribi virüsünün vücuda girişini kolaylaştırdığını ortaya çıkardı. Aşıların belli bir virüse karşı vücudun anti-badi üretimini sağladığını ancak aynı zamanda vücuda başka bir virüsün girişini hızlandırdığını belirtti. Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) aşı araştırmalarından sorumlu olan Marie Paule Kieny, bu 4 araştırmayı incelemeye başladıklarını, daha önce bu konu hakkında bu şekilde bir araştırmaya ulaşmadıklarını söyledi.

2 İLAÇ İÇİN LİSANS ÖNERİSİ

Bu arada Avrupa İlaç Kurumu, iki domuz gribi (AH1N1) aşısına Avrupa'da lisans verilmesini tavsiye etti. Kurum'dan yapılan açıklamada, Novartis AG ve GlaxoSmithKline PLC şirketlerinin ürettiği domuz gribi aşılarına piyasaya sunulma yetkisi tanınması istendi. Avrupa genelinde ilaçlara lisans verilmesi için tavsiyelerde bulunan Avrupa İlaç Kurumu'nun kararları genellikle Avrupa Komisyonu ve tek tek ülkeler tarafından kabul ediliyor. İlk araştırmalara göre, kurumun önerdiği domuz gribi aşılarının tek dozunun yetişkinlerde etkili olduğu bildirilmesine rağmen, Avrupa İlaç Kurumu yetişkinler için aşının iki doz yapılmasını da tavsiye etti.

UZMAN GÖRÜŞÜ: AŞIDA FAYDA VAR

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aykan Canberk: "Böyle bir çalışma yapılmış olabilir ama henüz çok erken. Daha geniş kapsamlı çalışmalar yapmak gerek. Bağışıklık sistemi güçsüz olanlar aşı olsalar bile gribe yakalanabilirler. Çünkü enfeksiyonlara daha açık oluyorlar. Ben insanların mevsimsel grip aşısı yaptırmalarından yanayım."

BUGÜN NELER OLDU