Meteorolojiden kuvvetli yağış uyarısı

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, Doğu Karadeniz Bölgesi için kuvvetli yağış uyarısında bulundu.

Pazar 27.09.2009 10:19
Güncelleme: Pazar 27.09.2009 13:44
ABONE OL
Ani Sel, su baskını, taşkın, heyelan, yıldırım, ulaşımda oluşabilecek aksamalar konusunda vatandaşları uyaran Meteoroloji, yurdun kuzeydoğu kesimlerinde beklenen sağanak yağışın bugün Doğu Karadeniz (Rize, Artvin, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Bayburt, Hopa)ile Ordu ve Ardahan çevrelerinde, pazartesi günü; Rize, Trabzon, Giresun, Ordu ve Hopa çevrelerinde kuvvetli olmasının beklendiğini açıkladı.

Yurt genelinde sıcaklar 2 ile 4 derece azalacak. Diğer bölgelerde önemli bir değişiklik olmayacak. Rüzgâr, genel olarak kuzey ve kuzeybatı, Marmara'da kuzeydoğu yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara, Kuzey Ege kıyıları ile yağış alan yerlerde yağış anında kuvvetli olarak esecek. Vatandaşların ve yetkililerin, olumsuzluklara karşı tedbirli olunması istendi.

TRABZON'DA SAĞANAK YAĞIŞ

Trabzon'da sabah saatlerinden itibaren etkili olan sağanak yağış dolayısıyla kara yollarında yer yer su birikintileri oluştu.

Kent merkezinde sabahın erken saatlerinde başlayan sağanak yağış nedeniyle Beşirli Mahallesi ile Pelitli beldesi arasında kalan Karadeniz Sahil Yolu ve eski sahil kara yolunun bazı bölümlerinde su birikintileri oluştu. Sürücüler, birikinti oluşan bölümlerden kontrollü olarak geçmeye çalıştı.

Trabzon Havalimanı karşısında daha önce aşırı yağışlarda trafiğin durmasına neden olan su birikintisi, alınan önlemler sonucu bu yağışta oluşmadı. Trabzon Belediyesi ekipleri de bu bölgede tedbir alarak, herhangi bir tıkanmaya karşı hazır bekletildi.

Bu arada Preveze Deniz Zaferi ve Deniz Kuvvetleri Günü'nün 471. yıl dönümü kutlamaları kapsamında Trabzon Limanı'na gelen TGC Albay Hakkı Burak gemisi komuta heyetinin Atatürk Anıtı'na çelenk koyma töreninin, yağış nedeniyle iptal edildiği öğrenildi.

BAŞKALE'YE KAR YAĞDI

Van'ın Başkale ilçesi Güzeldere geçidine kar yağdı.

Alınan bilgiye göre, ilçede etkili olan yağmur yüksek kesimlerde yerini kara bıraktı.

Kar yağışı nedeniyle ilçenin 2 bin 730 metre yüksekliğindeki Güzeldere geçidi ise tamamen beyaza büründü.

Hakkari'den Van'a gelmekte olan yolcuların geçiş güzergahında bulunan Güzeldere geçidinin beyaza bürünmesi vatandaşların ilgisini çekti.

Bölgelere göre hava durumu şöyle:

Marmara: Parçalı zamanla çok bulutlu, sabah ve öğleden sonra Kocaeli, Sakarya ile İstanbul'un kuzey ve doğu çevreleri hafif sağanak yağışlı geçecek. Rüzgâr, kuzey ve kuzeydoğu (poyraz) yönlerden kuvvetli olarak esecek.

Ege: Az bulutlu ve açık, zamanla iç kesimleri parçalı bulutlu geçecek. Rüzgâr, kuzey Ege kıyılarında kuzey yönlerden kuvvetli olarak esecek.

Akdeniz: Az bulutlu ve açık, zamanla iç kesimleri parçalı bulutlu geçecek.

İç Anadolu: Az bulutlu, kuzey ve doğusu ile zamanla bölge geneli parçalı bulutlu, öğleden sonra Sivas çevreleri hafif sağanak yağışlı geçecek.

Batı Karadeniz: Parçalı çok bulutlu, Zonguldak, Bartın, Düzce, Karabük ve Kastamonu çevreleri aralıklı hafif sağanak yağışlı geçecek.

Orta ve Doğu Karadeniz: Parçalı ve çok bulutlu, kıyıları (Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Hopa) ile Amasya, Tokat, Artvin, Gümüşhane ve Bayburt çevreleri aralıklı sağanak yağışlı geçecek. Yağışların Rize, Artvin, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Bayburt ve Hopa çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

Doğu Anadolu: Genellikle parçalı ve çok bulutlu, Ardahan ile zamanla kuzey kesimleri (Erzincan, Erzurum, Ardahan, Kars, Iğdır, Ağrı, Van) aralıklı yağışlı geçecek. Yağışların öğle saatlerinden sonra Ardahan çevrelerinde kuvvetli olmak üzere yağmur ve sağanak, gece saatlerinde Kars ve Ağrı çevrelerinde karla karışık yağmur şeklinde olması bekleniyor.

Güneydoğu Anadolu: Az bulutlu ve açık geçecek.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...