Son şehzadeyi 5 bin kişi tekbir ve dualarla ebediyete uğurladı

97 yaşında yaşamını yitiren son şehzade Ertuğrul Osman Efendi'nin cenazesine bakanlar, ailesi ve 5 bin kişilik bir kalabalık katıldı

Cumartesi 27.09.2009
Güncelleme: Pazar 27.09.2009
ABONE OL
SON şehzade Ertuğrul Osman Efendi'nin cenazesinde tam bir izdiham yaşandı. 97 yaşında hayata veda eden Ertuğrul Osman Efendi, dedesi II. Abdülhamit'in de yattığı Çemberlitaş'taki II. Mahmut Türbesi'ne yaklaşık 5 bin kişinin tekbirleriyle defnedildi. Ertuğrul Osman Efendi'yi; eşi Zeynep Tarzi Osmanoğlu, hanedan üyeleri ile Başbakan Yardımcıları Cemil Çiçek ve Abdülkadir Aksu, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve Devlet Bakanı Hayati Yazıcı son yolculuğuna uğurladı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de bir çelenk gönderdi.

KADINLAR DA SAF TUTTU
Üzerinde Kabe'nin eski örtülerinden bir parça bulunan tabuta daha sonra Türk bayrağı örtüldü. Cenaze namazını, öğlen namazının ardından Sultanahmet Camisi Baş İmam Hatibi Emrullah Hatipoğlu kıldırdı. Avluda bulunan bazı kadınlar da cenaze namazı kıldı. Cenazede konuşan eşi Zeynep Tarzi Osmanoğlu, "Vatanını her zaman çok sevdi. Bütün atalarına da saygısı sonsuzdu" dedi. Aile, dün akşamYıldız Çadır Köşkü'nde taziyeleri kabul etti. Taziye töreni buün ve yarın da sürecek.