Türkiye'nin Julio İglesias'ı: 'Kadınların tarafındayım'

Ferdi Özbeğen "Türkiye'nin Julio İglesias'ı, Gilbert Beco'su ya da piyano çaldığım için Libarece'si gibiyim. Şarkı söyler gibi değil de dertleşircesine okurum" diyor

Piyanist şantör furyası 80'li yılların bize armağanı. Bu tarzın dünya ahret babası da Ferdi Özbeğen. "Ooo demir kralı Cevdet Haspa'nın kızları Asude Hanım da aramızda. Aman da kok kömürü tevzi imparatoru Sulhettin Beyler gelmiş" şeklinde enteresan takdim- tanıtımın da mucidi o. Son zamanlarda ise 24-30 yaş kuşağı genç erkeklerle 40 yaş üstü kadınlar yine yeni yeniden Ferdi Özbeğen'i çok beğenir oldu. Çok çalışan, bol düşünen, az konuşan adamı ikna edip kurt döktürdüm. Yani bu hafta "Aman da Ferdi Beyler de aramızda, MOLA'mızda." n Zaman dediğin, dağı düz, kayayı toz, demiri pelte ediyor da Ferdi Özbeğen niye hep tanınan sevilen, sayılan, dinlenen adam? Mütevazı olmayacağım Savaşım. Elbette ki ben çok iyi bir yorumcuyum. Sesimdeki o tannaniyet çok farklı.

BAĞIRMADAN OKURUM
Bu laf da neyin nesi? (Kahkaha atıyor) Bu Zeki Müren'in lafıydı. Bir şeyi nitelendirecek sıfat bulamayınca bu kendi uydurduğu tannaniyet sözünü söylerdi.
O zaman nedir bu tannaniyetiniz efendim? Şarkıyı bir dostla dertleşir gibi, başımdan geçen bir şeyi anlatır gibi söylerim. Bağırmam, "Bakın size şarkımı okuyorum" dercesine okumam.
Geçen gün bir ortak dostumuz "Türkiye'nin Frank Sinatrası'dır" dedi sizin için... Julio İglesias, Gilbert Beco ya da piyano çaldığım için Liberace gibiyim diyelim.

ÇOK ZOR YILLARDI...
Klip gibi bir çırpıda hayatınızı da sunsak ya okuyucuya. Babam Girit göçmeni. VIP taksi filosu vardı, zengindik. O zaman evlerde müzik seti, şu bu yok, her hanede bir iki çalgı var, bunları çalanlar var. Bana da önce akordeon alındı. İzmir'in en iyi kolejlerinden birinde okudum. İktisadı kazandım. Hediye olarak piyano aldılar. Babamın ani vefatı ve zor günler... Arabalar borca harca gitti ve durumumuz sıkıştı. Anacığımın alıştığı yaşamı sürdürebilmesi için okulu bıraktım ve orkestra kurup İzmir Sayanora Pavyon'da başladım ilk.
Meşakkatli yıllarmış. (Gözleri doluyor) İlk zaman çok gücüme gitti tabii. nEski resimlerine bakıyorum çok yakışıklı bir adam. Konsomatrislerle ne maceralarınız vardır? (Yine bir kahkaha) İş çıkışı koltuk altlarımda 2 karpuz Basmane'den eve yürüyorum, önümü 2 araba kesti. İçinden bizim kızlar fırladı. Benim için dalaşmışlar. "Bize gidelim" diye iki yandan çekiyorlar. Yere düştük, karpuzlar patladı, polis gördü, kızlardan biri kaçtı diğeriyle karakolluk olduk. Barıştırıp yolladılar. Evdeki esas barışma merasimi daha alevliydi.
İlk aşkınız mıydı? İlk aşkım lisedendi. Çok sevdim ama ihanet etti, yıkıldım. Ülser oldum, sıkıntıdan 30 kilo verdim. Verem olacakken kurtardılar.

ŞARKILAR VE HİSLER
Ya sonraki kadınlar? - Şarkılarım sayesinde kadın ruhunu, duygularını, erkeklere hislerini iyi öğrendim. Ferdi Özbeğen olmamda kadınlar başrolde. Çünkü şarkılarım kadın ağzında erkeğe yazılmış şarkılar ve bir erkek söylüyor. Bana 175 şarkı yazan Ülkü Aker kadın olduğu için bu doğal. Yani eğer kabul ederlerse kadınların tarafındayım.

BUGÜN NELER OLDU