Çift başlı buzağı, sahibini şaşırttı

Erzincan'ın Aydoğdu köyünde, hayvancılıkla uğraşan Şekip Akçan'ın ineği, çift başlı buzağı doğurdu.

  1. Haberler
  2. Yaşam
Pazartesi 28.09.2009 14:59 ABONE OL
Merkeze 16 kilometre uzaklıktaki Aydoğdu köyünde, 30 yıldır hayvancılıkla uğraşan Şekip Akçan, veteriner hekimin, yaklaşık 4 saatlik sezaryen doğumla, ineğinin çift başlı buzağı dünyaya getirdiğini ve hayatında ilk defa böyle bir durumla karşılaştığını söyledi.

İneğin doğumun ardından kanamasının durdurulamaması nedeniyle telef olduğunu belirten Akçan, olayın şaşkınlığını hala üzerinden atamadığını belirtti. Şekip Akçan, şunları söyledi:

''Ahırımda 20'nin üzerinde hayvanım var, dün gece hayvanım veteriner gözetiminde sezaryen ile doğum yaptı. Doğumda çift başlı buzağı dünyaya geldi. Veteriner bir türlü kanamayı durduramayınca ineğim telef oldu. Kısa süre sonra çift başlı olarak dünyaya gelen buzağı da telef oldu.''

UZMAN GÖRÜŞÜ

Atatürk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Patoloji Ana bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yavuz Selim Sağlam, çok yaygın olmayan bu tür olgulara, bölge genelinde zaman zaman rastlandığını bildirdi.

Bölge genelinde her yıl az sayıda çift başlı buzağıya rastlandığını söyleyen Sağlam, çift başlı buzağılara rastlanma sebeplerini şöyle açıkladı:

''Bu tür olgular genelde genetik bozukluklardan kaynaklanır. Annenin gebeliğinin erken dönemlerinde geçirmiş olduğu viral hastalıklar ya da gebelik döneminde besinlerden aldığı kimyasal toksinler, buzağısının çiftli başlı olmasına sebep olabilir.''

BUGÜN NELER OLDU