40 yıllık faili meçhul cinayet kitap oluyor

68 kuşağının efsane öğrenci liderlerinden Mustafa Taylan Özgür'ün hiç görmediği yeğeni Sinan Taylan Kıyıcı, 23 Eylül 1969'da öldürülen dayısının 40 yıllık hikâyesini kitaplaştırıyor

Salı 29.09.2009
Son Güncelleme: Salı 29.09.2009
ABONE OL
68 kuşağının efsane öğrenci liderlerinden Taylan Özgür'ün İstanbul'da öldürülmesi, 40 yıldır faili meçhul dosyalar arasında bekliyor... Taylan Özgür'ün hiç göremediği yeğeni olan ve hem Taylan Özgür'ün, hem de yine o yıllarda Nurhak Dağları'nda öldürülen ve Taylan Özgür'ün en yakın arkadaşı olan Sinan Cemgil'in adlarını taşıyan Sinan Taylan Kıyıcı, dayısının 40 yıllık hikâyesini kitaplaştırıyor. Sırtından vurularak öldürülen Özgür'ün faili olarak Lisan Çakıcı adlı bir polis memurunun adı geçti. Çakıcı, Taylan Özgür öldürüldükten sonra Köln Başkonsolosluğu'nda görevlendirildi ve 6 yıl Almanya'da bu görevde bulundu. 1975'te cinayetle ilgili olarak hakkında dava açılan Çakıcı, polislikten atıldı, ancak hiçbir tanığın ifade vermemesi nedeniyle beraat etti. CHP'li İstanbul Belediye Başkanı Ahmet İsvan döneminde, 1975'te belediyeye alınarak temizlik işleri şefi oldu. Taylan Özgür vurulmadan önce yanında olan ve polis tarafından üniversite bahçesinde havaya ateş ettiği için gözaltına alınan arkadaşı Sait Kozacıoğlu, o dönemde duruşmaların hiçbirine gelmeyerek tanıklık etmedi. Üzerinden çıkan silahın bulunamadığı Kozacıoğlu, cinayetle ilgili hiç konuşmadı ve sırlarıyla birlikte Paris'te öldü.

'SUBAY ÖLDÜRDÜ' İDDİASI
"Derin Devlet" konulu çok sayıda kitap yazan emekli kurmay yarbay Talat Turhan, Taylan Özgür'ün katilinin 1969'da üsteğmen olan, sonra generalliğe kadar terfi eden bir subay olduğunu söyledi. 1990'da bu iddiayı ortaya atan Turhan, cinayetle ilgili dosyayı 1978'de dönemin İçişleri Bakanı Hasan Fehmi Güneş'e verdiğini ve o sırada odada Deniz Baykal, Ertuğrul Günay ve Uğur Mumcu'nun da bulunduğunu öne sürdü. Daha sonra ortaya çıkan sürpriz bir tanık ise olay sırasında 11 yaşında olduğunu ve cinayeti gördüğünü ileri sürdü. Kadir Akın adlı yeni tanık, Mehmet adlı bir komiserin Taylan Özgür'ü arkadan vurduğunu, olayı evinin penceresinden gördüğünü söyledi.