Kar doğuyu vurdu

Doğu Anadolu ve Karadeniz'in doğusunda kar yağışı nedeniyle bazı köylere ulaşım sağlanamıyor.

Salı 29.09.2009 09:48
Güncelleme: Salı 29.09.2009 16:22
ABONE OL
Gümüşhane'nin Kürtün İlçesi Kaymakam Vekili Şafak Gürçam, kar yağışından dolayı ulaşıma kapanan Güvende ve Aliska yayla yollarının ulaşıma açıldığını, bu yaylalardaki vatandaşların kurtarıldığını bildirdi.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

Gürçam, dün etkili olan kar yağışı sonrası kapanan yayla yollarında kar temizleme çalışmalarının sürdüğünü belirtti.

Güvende yayla yolunun Özel İdare Müdürlüğü ekiplerince açıldığını ifade eden Gürçam, ''Yaylada mahsur kalan vatandaşlarımız ile birlikte 350 koyun da herhangi bir olumsuzluk yaşanmadan kurtarıldı'' dedi.

Söğüteli köyü Aliska yayla yolunun da dün akşam saatlerinde açıldığını ve bu yayladaki vatandaşlar ile yaklaşık 300 koyunun kurtarıldığını belirten Gürçam, ''Kazıkbeli Yaylamıza dün akşam saatlerinde ulaşıldı. Yaylamızda herhangi bir olumsuzlukla karşılaşılmadı. Ancak gece yağan kar ile birlikte bu yolumuz yeniden kapandı. Yapılan araç takviyesiyle birlikte bu sabahtan itibaren ekipler, yeniden kar temizleme çalışmasına başladı'' diye konuştu.

Gürçam, ekiplerin Kazıkbeli yayla yolunu açtıktan sonra yüksek kesimlerde bulunan Sağmaz, Beytarla, Tilkicek, Akçal ve Yaylalı köy yollarını açma çalışmalarına başlanacağını ve çalışmaların bugün tamamlanacağını sözlerine ekledi.

ARTVİN-BORÇKA YOLU, HEYELAN NEDENİYLE TRAFİĞE KAPANDI

ARTVİN (A.A) - 29.09.2009 - Artvin-Borçka yolu, heyelan nedeniyle trafiğe kapandı.

Yetkililerden alınan bilgiye göre, Artvin-Borçka yolunun 16. kilometresi Yarıyol mevkisinde, etkili olan sağanağın ardından heyelan meydana geldi. Toprak birikmesine bağlı olarak yol trafiğe kapatıldı. Yoldaki toprağı temizlemek için İl Özel İdaresi ve kara yollarına ait ekipler çalışma başlattı.

RİZE'NİN ARDEŞEN İLÇESİNDEKİ BİR YAYLADA BULUNAN 15 KİŞİ MAHSUR KALDI

Rize'nin Ardeşen ilçesindeki bir yaylada bulunun 15 kişi, kar yağışı nedeniyle yolun kapanması sonucu mahsur kaldı.

Rize İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sultan Yılmaz, ilçenin Sırt Yaylası'nda bulunan bir vatandaşın cep telefonu ile İlçe Özel İdaresi'ne ulaşarak kar yağışı nedeniyle yaylada mahsur kaldıklarını bildirdiğini söyledi.

Bunun üzerine sabah erken saatlerde bir iş makinesinin yolu açmak üzere yaylaya gönderildiğini ifade eden Yılmaz, ''Ancak yaylaya yaklaşık 2 kilometre kala iş makinesi zincir kırdı. Bu nedenle daha fazla ilerleyemedi. Bunun üzerine yeni ekipler gönderdik. Yaylada kar kalınlığının oldukça fazla olması, çalışmaları zorlaştırıyor'' dedi.

Gönderilen yeni ekiplerin diğer ekibin bulunduğu yere ulaşmak üzere olduklarını bildiren Yılmaz, kısa süre içinde yayla yolunu açıp burada bulunanların köylerine dönmelerini sağlayacaklarını kaydetti.

Yaylada bulunan ve telefonla görüşülen İzzet Önder ise yaylada 15 kişi bulunduğunu belirterek, ''Birkaç günden bu yana yaylada etkili kar yağışı var. Kar yağışı sonucu yayla yolunun kapanması nedeniyle köyümüze geri dönemedik. Bu nedenle ilçe özel idare yetkililerine haber verdik'' dedi.

Yaylanın rakımının 2 bin 300 metrenin üzerinde olduğunu bildiren Önder, ''Şu anda yaylada yer yer 1 metre kar var. Kar yağışı halen etkili şekilde devam ediyor. Yolun açılmasını bekliyoruz'' diye konuştu.

ARTVİN'DE YOLU KAPANAN YAYLADA BULUNAN ÇOBANA ULAŞMAK İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATILDI

Artvin'in Borçka ilçesinde kar yağışından dolayı yolu kapanan yaylada bulunan ve kendisinden haber alınamayan çobana ulaşmak için çalışma başlatıldı.

Borçka ilçesine 49 kilometre uzaklıkta bulunan Atanoğlu köyü Kaçkar Dağı Beyazsu Yaylası'nın yolu, dün akşam başlayan kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapandı.

Yaylada 150 küçükbaş ve 15 büyükbaş hayvanıyla bulunan Nihat Gülçay'dan (50) haber alamayan yeğeni Murat Keskin, İlçe Jandarma Komutanlığına başvurdu. Bunun üzerine Özel İdare Müdürlüğü ve jandarma ekipleri,Borçka Kaymakamı Hüseyin Gökdemir'in talimatıyla yayla yolunun açılması ve Keskin'e ulaşılması için çalışma başlattı.

GİRESUN'UN BAZI YAYLALARINA BAĞLI OBALARDA KAR NEDENİYLE MAHSUR KALAN VATANDAŞLAR KURTARILMAYA BAŞLADI

Giresun'un bazı yaylalarına bağlı obalarda kar nedeniyle mahsur kalan vatandaşlar kurtarılmaya başlandı.

Görele Kaymakamı Aykut Pekmez, ilçeye bağlı Sis Dağı Yaylası'nın Beyazıt ve Çatakkırı köylerinin bin 800 ile 2 bin rakımında bulunan Gülef Yurdu, Ağalar Tamı, Dokuz Oluk, Çerge ve Kurt İni obalarında kar yağışı nedeniyle mahsur kalan 40 vatandaşın bir bölümünün, yolların açılmasıyla hayvanlarıyla birlikte köylerine inmeye başladığı söyledi.

Bölgede kar yağışının durduğunu ifade eden Kaymakam Pekmez, İl Özel İdaresi Müdürlüğüne bağlı karla mücadele ekiplerinin, söz konusu obaların ana arterinin açılması için gece geç saatlere kadar çalıştığını, yol açma çalışmalarının bugün bitirilmesinin planlandığını belirtti.

Yağlıdere Kaymakamı İsmail Özkan ise ilçenin Buları ve Güllük yaylarında obalarda kar yağışına hazırlıksız yakalanan birçok vatandaşın evlerinde hayvanlarıyla birlikte mahsur kaldığını dile getirerek, ''İl Özel İdare ve belediye ekipleri sabah saatlerinde yol açma çalışmalarına başladı. Bu çalışmaları en kısa sürede bitirmek için tüm güçlerimizi seferber ediyoruz'' dedi.

Espiye, Dereli ve Güce ilçelerine bağlı Karaovacık, Kümbet, Bektaş ve Taşbaşı yaylaları obalarında da birçok vatandaşın mahsur kaldığı, İl Özel İdare Müdürlüğü karla mücadele ekiplerinin vatandaşlara ulaşmak için yol açma çalışmalarına başladığı ve vatandaşların sağlığı ile ilgili herhangi bir olumsuz ihbar alınmadığı bildirildi.

Giresun Vali Yardımcısı Süleyman Özcakıcı, her yıl bu mevsimde aniden yağan kar nedeniyle yörede bu tür olumsuzlukların yaşandığını ve vatandaşların obalarda mahsur kaldığını belirterek, can ve mal güvenliği açısından vatandaşların ikinci kez kar yağmadan ve yollar tekrar kapanmadan köylerine dönmelerini istedi.

Öte yandan Sis Dağı, Bektaş, Buları, Karaovacık, Güllük, Taşbaşı yaylalarında kar kalındığının 20-25 santimetre, Kümbet Yaylası'nda ise 10 santimetre dolayında olduğu bildirildi. Bu arada AKUT Giresun Birimi ekipleri, Yağlıdere ilçesi Karadoğa Yaylası'da kaybolduğu bildirilen Ali Sarıkaya isimli vatandaşı bulmak için operasyon düzenledi. Ekipler, vatandaşın bir oba evine sığındığını ve güvenli yerde olduğunu bildirmesi üzerine geri döndü.

RİZE'NİN GÜNEYSU İLÇESİNDE KAR YAĞIŞI NEDENİYLE YAYLADA MAHSUR KALAN VATANDAŞLAR KURTARILDI

Rize'nin Güneysu ilçesinde kar yağışı sonucu yolu kapanan yaylada mahsur kalan vatandaşlar, İl Özel İdaresi ekiplerinin çalışması sonucu kurtarıldı.

Rize'de halen yaylalarda bulunan vatandaşlar, kar yağışının beklenenden önce yağmasıyla birlikte yolların kapanması nedeniyle zor durumda kaldı. Bunun üzerine İl Özel İdaresi ekiplerine haber veren vatandaşlar, yolların açılmasıyla yayladan indi.

Güneysu ilçesine bağlı Kandemir Yaylası'ndaki vatandaşlar da aniden bastıran kar yağışının ardından yolun kapanması sonucu yayladan inemedi. Güneysu İl Özel İdaresine haber verilmesinin ardından ekipler, yayla yolunu açarak buradaki 10 kişinin yayladan inmesini sağladı.

Yol açma ekipleriyle yaylaya giden İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sultan Yılmaz, Rize'ye ilk karın düşmesinin ardından Çayeli, Çamlıhemşin, Pazar, Güneysu gibi ilçelerin bazı yaylalarının yolunun kapandığını söyledi. Bunlardan Kandemir Yaylası'ndaki vatandaşların yayladan inemediklerini ihbar etmeleri üzerine ekiplerini göndererek yolu açtırdıklarını ifade eden Yılmaz, ''Bu yıl kar yağışı geçtiğimiz yıla göre 1 ay erken başladı. Ancak biz de tedbirimizi aldık. Şu an için bir sorun olmadan kapanan yayla yollarını açtık'' dedi.

İl Özel İdaresi Güneysu Şantiye Şefi Osman Bilgin ise Kandemir Yaylası'nda kalan 10 kişinin kendilerine telefonla ulaşmasının ardından yayla yolunu açtıklarını bildirdi. Yayladaki vatandaşlar da yollarının açılmasından ve yapılan hizmetlerden memnun olduklarını söyledi.

ARDAHAN'DA KAR YAĞIŞI KENT MERKEZİNİ BEYAZA BÜRÜDÜ

Ardahan'da iki gündür yüksek kesimlerde etkili olan kar yağışı, bugün kent merkezini de beyaza bürüdü.

Yetkililerden alınan bilgiye göre, kar yağışının aralıklarla devam ettiği Ardahan kent merkezinde, kar kalınlığı 3 santimetre olarak ölçüldü. Özellikle sabahın erken saatlerinde okula giden öğrenciler, kartopu oynayarak karın keyfini çıkarmaya çalıştı.

Bu arada, Ardahan'da gece en düşük hava sıcaklığı eksi 2 derece olarak ölçülürken, gündüz en yüksek hava sıcaklığının ise 9 derece olması bekleniyor.

ERZURUM ŞEHİR MERKEZİNE İLK KAR DÜŞTÜ

Erzurum şehir merkezine mevsimin ilk karı yağdı. Erzurum'da iki gündür etkili olan soğuk ve yağışlı hava bugün kar yağışına dönüştü.

Şehir merkezine mevsimin ilk karı yağarken, Palandöken Kayak Merkezi beyaza büründü. Şehrin yüksek kesimlerinde kar yağışına hazırlıksız yakalanan Erzurumlular, "Bu yıl kar bir ay erken yağdı. İnşallah uzun bir kış dönemi geçirmeyiz" dediler. Her yıl genellikle Ekim ayı sonunda kar yağışının yaşandığı Erzurum'da bu yıl 27 Eylül'de yağan kar herkesi şaşırttı.

Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkilileri, yüksek kesimlerde kar yağışı beklediklerini ancak şehir merkezinde tahminlerin dışında bir kar yağışı yaşandığını söyledi. Hava sıcaklığının 5 dereceye kadar düştüğü Erzurum'da hafta başından itibaren sıcaklığın mevsim normallerine döneceği belirtildi.

VAN'A YILIN İLK KARI DÜŞTÜ

Van'ın Edremit ilçesinde bu sabah okul ve işlerine gitmek isteyen vatandaşlar beyaz bir sürprizle karşılaştı.

Van'da son günlerde etkili olan yağmur ve hava sıcaklığındaki düşüşün ardından dün gece sabaha karşı kar yağışı başladı. Edremit ilçesine göre daha yüksek rakıma sahip olan TOKİ konutlarının bulunduğu Erdemkent mahallesinde bu sabah okul ve işlerine gitmek isteyen vatandaşlar beyaz bir örtü ile karşılaştılar. Öğlen saatlerine doğru yerden kalkan kar, insanlar kadar hayvan ve bitkileri de etkiledi.

Okullarına gitmek isteyen çocuklar büyüklerin aksine kar topu oynayarak eğlenirken, kuşlar beyaz örtünün altında saatlerce yiyecek aradılar.

BİNGÖL'E DÜŞEN YILIN İLK KARI NEDENİYLE VATANDAŞLAR SOBA KURDU

Bingöl'ün Yedisu ilçesinde yılın ilk karı yağarken vatandaşlar aşırı soğuklardan dolayı evlerine soba kurmak zorunda kaldı.

Akşam saatlerinden itibaren etkili olan kar yağışı nedeniyle Yedisu ilçesinde bulunan yaklaşık 3 bin metre yüksekliğindeki Koşan Dağı beyaza büründü. Kar yağışı ile birlikte soğuyan hava nedeniyle ilçe merkezinde ikamet eden vatandaşlar evlerine soba kurdu. Karın bu yıl erken yağdığını belirten vatandaşlar, soğuklara dayanamadıklarını ve soba kurmak zorunda kaldıklarını söylediler.

Evlerine soba kurarak ısınan vatandaşlardan Serhat Konca, geçe yıla göre yaklaşık 1 ay erken kar yağdığını söyledi. Konca, "Kar yağışını beklemiyorduk. Bu yıl çok erken yağdı. Kar yağışı ile birlikte havalarda da çok ciddi düşüş yaşandı. Soğuyan havalar nedeniyle evlerimize soba kurmak zorunda kaldık. Özellikle geceleri çok fazla soğuk oluyor. Isınmak için sobalarımızı yakıyoruz" dedi.