Kimseye 'Bekle' deyip tüymedim!

Bugün ekranlara geri dönecek olan 'Canım Ailem' dizisinin 'Samim'i usta oyuncu Uğur Yücel, hayat verdiği karakterle birçok ortak yönleri olduğunu söyledi: O da eşe dosta düşkün ve yenilgiden sonra cesaretle ayağa kalkıyor

  1. Haberler
  2. Yaşam
Salı 29.09.2009 15:41 ABONE OL
Yapımcılığını TMC'nin üstlendiği 'Canım Ailem' dizisi bugün izleyiciyle yeniden buluşuyor. Yayınlandığı ilk günden bu yana büyük beğeni toplayan dizinin 'Samim'i usta oyuncu Uğur Yücel, canlandırdığı karakterle birçok ortak özelliklerinin olduğunu söylüyor.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ* Son zamanlarda sizi ağırlıklı olarak ciddi rollerde görüyorduk. Bir komedi dizisiyle karşımıza çıkmaya nasıl karar verdiniz?
Trajedi ve dramlardan yorgun düştüm. Aydınlık, güleryüzlü senaryolar istedim. Yapımcım iki dizi önerdi ve birini seçmemi istedi. Seçimim 'Canım Ailem' oldu.

* Peki bir sezonu arkada bıraktıktan sonra bu kararınız hakkında ne düşünüyorsunuz?
Huzurluyum. Set de çok sıcak ve eğlenceli. Gülerek geçiyor günler. İsabet etmişiz.

HOVARDA BİR GENÇLİK YAŞADIM

* 'Samim' karakteri kısa sürede sevildi. 'Samim' ile benzer özellikleriniz var mı?

Hovarda bir gençlik, çabuk inanmak, eşe dosta düşkünlük, yenilgiden cesaretle ayağa kalkmak...

* Hayatınızda sizi 'Meliha' gibi büyük bir sabırla bekleyen birisi oldu mu?
Bekle geleceğim deyip de, tüydüğüm olmadı.

* Canlandırdığınız karakter seyirciden nasıl tepkiler alıyor?
Kadınlar 'Samim seni öldürürüm!' deyip kıkırdıyor, erkekler 'Samim Abi, ciğerim...' diye bağırıyor. Sokaklar çok matrak... Diziden repliklerle konuşuyor insanlar. Eskiden tanındığım zaman kaçacak delik arardım, yaş aldıkça rahatladım. Gülümseyip geçiyorum. Ama cep telefonundan fotoğraf çekimi pek sevimli olmuyor. Özellikle de yemek yerken ya da hararetli bir tartışmanın ortasında...

* Yeni sezonda dizide ne gibi sürprizler var?
Senaristler güzel kurmuşlar yeni bölümleri. Komik, çapraz ilişkiler var. Her kapıdan bir dert ve sürpriz çıkıyor. Ben anlatmayayım, seyredelim.

* Sette eğlenir misiniz?
Benim için sinema tatlı rüyadır. Çok trajik bir senaryo üzerindeyken bile sette eğlenmesini bilirim. En mutlu olduğum yerdir setler. Bu yıl çok mutluyum. Bunu etrafa da yansıtıyorum galiba...

* Sinema, tiyatro, dizi-reklam oyunculuğu, senaristlik, yönetmenlik, stand-up'çılık, yapımcılık, müzisyenlik... Çok yönlülüğünüzün temelinde ne var?
İçgüdüdür herhalde. Becerebildiğim yönlerde daha cesur olmam gerekiyor. Çok içe kapanık dolaştım yıllardır. Hâlâ öykülerimi yayıma veremiyorum...

'SAMİM'LE MELİHA'NINKİ SAF VE GERÇEK AŞK

* 'Meliha' karakteri nasıl ortaya çıktı?

'Canım Ailem' dizisi için kast yapıyorlardı. Ben de seçmelere katıldım. Bir gün "Şebnem Hanım buyurun gelin" diye bir telefon geldi. Ben de bir kez daha seçmelere katılacağımı sandım. Meğer işe kabul edilmişim. Sonra Uğur Yücel'le toplantıya girdik. Kendisinin çok tatlı, inanılmaz sevecen ve insanı rahatlatan bir olgunluğu var, bu yüzden hiç sıkıntı çekmedim. Sadece 'Meliha'nın ortayaşlı bir kadın olması beni ürküttü. Ama artık 'oldu' diyorum.

ÖZEL BİR ŞİVE ÇALIŞMASI YAPMADIM

* Dizide Adana şivesiyle konuşuyorsunuz. Bunun için özel bir ders aldınız mı?

Genellikle şive kullanılan dizilerde rol alan oyuncularla, o konuda uzman kişiler biraraya gelir ve bir atölye çalışması yaparlar. Mesela Antepli birini canlandıracaksak, o yöreden birisiyle konuşulur ve bu kaydedilir, sonra da bu kayıt bize dinletilir. Ama ben böyle bir şey yapmadım. Adana'da birkaç gün geçirmiştim. Duyduğum sesleri, şarkıları kolay kolay unutmam. Ayrıca bana bu konuda en büyük yardımı Uğur Abi verdi. Çünkü o bu şiveye çok hakim.

* 'Canım Ailem'de de 'Samim' ile 'Meliha'nın aşkını seyirci çok benimsedi. Sizce bu aşkın bu kadar sevilmesinin nedeni ne?
Aşkı o kadar farklı hallerde yaşar hale geldik ki, bu sadece bizim ülkemizde değil, dünyada da böyle... Bundan önceki büyük aşklar, yani romanlara konu olan fırtınalı gerçek aşklar maalesef artık yok. Elimizdekilerden çabuk sıkılır hale geldik. Bizim dizide 'Samim'le olan aşkımız, çocukken anne ve babalarımızdan dinlediğimiz, omurgasında saf sevgi olan gerçek aşkı hatırlatıyor. İnsanların bu aşkları özledikleri için bizi çok sevdiğini düşünüyorum.

BUGÜN NELER OLDU