Okullar açıldı, çocuklarda gribe dikkat

Öğrencilerin, okulların açılmasıyla birlikte arkadaşlarıyla yakın temaslarının başladığı bu dönemde gribe yakalanma riskinin çok yüksek olduğu bildirildi.

  1. Haberler
  2. Yaşam
Salı 29.09.2009 11:39 ABONE OL
Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Alerji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nihat Sapan, içinde bulunulan mevsimde viral enfeksiyonların kolayca yayılma gösterdiğini söyledi.

Mevsim değişikliğiyle birlikte hava sıcaklarının düşmesi ve gece-gündüz arasındaki sıcaklık farklarının hastalık riskini artırdığını ifade eden Sapan, bu günlerde en büyük riski çocukların taşıdığını bildirdi.
Hastalık riskinin azaltılması için çocukların temizliği, beslenmesi ve giyinmesine özen gösterilmesi gerektiği belirten Sapan, şunları kaydetti:

''Öğrencilerin, arkadaşlarıyla yakın temasların başladığı bu dönemde gribe yakalanma riski çok yüksek. Sınıfta bir öğrencinin gribe yakalanması, diğer çocuklar için potansiyel risk oluşturuyor. Boğaz enfeksiyonları da çocuklar arasında oldukça kolay yayılır. Bu durum ciddi akciğer rahatsızlıklarına yol açabilir. Hatta hastalığın ilerlemesi durumunda menenjit gibi aşırı şiddetli enfeksiyonlar görülebilir. Bu yüzden okulların açıldığı, havaların soğuduğu bu dönemde çok dikkatli olmak gerekiyor.''

Viral enfeksiyonlardan korunmaları için çocuklara el hijyeninin öneminin öğretilmesi gerektiğini vurgulayan Sapan, ''Birçok hastalığın bulaşma kaynağı olarak gösterilen ellerin temizliği büyük önem taşıyor. Ellerin sık yıkanması, grip olanların hastalığın ilk dönemlerinde okullara gönderilmemesi iyi olacaktır. Sık enfeksiyon ve kulak iltihabı geçiren çocukların grip aşısı olması da hastalık riskini azaltacaktır'' diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU