Sinema salonları 'İvedik'le kurtuldu

Sahibi olduğu 116 sinema salonuna 116 tane daha eklemeyi hedefleyen Avşar Film'in sahibi yapımcı Şükrü Avşar "Sektör olarak Recep İvedik'e çok şey borçluyuz" dedi

  1. Haberler
  2. Yaşam
Pazartesi 29.09.2009 ABONE OL
Sinema sektöründe 40 yıldır "Avşar Film" olarak birçok dizi ve sinema filmine imza atan Şükrü Avşar, sektördeki 40'ıncı yılında 116 salona 116 salon daha ekleyerek koltuk sayısını 25 bine çıkarıyor. "Salkım Hanımın Taneleri," "Babam ve Oğlum," Osmanlı Cumhuriyeti" gibi çok izlenen sinema filmlerinin de yapımcısı olan Şükrü Avşar'la hem yatırımlarını hem yeni projelerini konuştuk.

Yeni sinema salonlarınız tamamlandı mı?
13 ilde 13 binada 130 salon yapıyoruz. Çoğu dekor aşamasına geldi. Bir yıl içinde 130 salonumuzu tamamlayacağız. Şu an 116 salonumuz var. Bunları da tamamlayınca Avşar Sinemaları olarak 25 bin koltuğumuz olacak. Sinemalarımıza 35 milyon dolarlık bir yatırım yapıyoruz.

Maddi-manevi tatmin olduğunuz işleriniz hangileri?
Çocuk yaşlarda sinemacılığa başladım. Çok yol aldım bu sektörde. Başarılı işlerimiz arasında dizi olarak "Çemberimde Gül Oya," "Kurşun Yarası," "Kırık Kanatlar," "Ihlamurlar Altında," "Aşk Yakar" var. Filmlerimiz arasında ise "Salkım Hanımın Taneleri," "Kolay Para," "Babam ve Oğlum," "Ulak" ve "Osmanlı Cumhuriyeti"ni sayabilirim. Vizyona girecek olan "Türkler Çıldırmış Olmalı" filmimiz de var. Ayrıca şu sıralar üzerinde çalıştığımız dört proje daha bulunuyor.

Yeni filminiz "Türkler Çıldırmış Olmalı" sezonun önemli filmlerinden mi?
Genel olarak baktığınızda ticari bir film ama sinemacıların ve sektörün hareketlenmesi adına önemli bir proje. Yüzde 50'si ticari bir projedir.

Gişeye yönelik komedi filmlerine yöneltilen eleştirileri nasıl değerlendiriyorsunuz?
Recep İvedik gibi gişe filmleri olmasa sinema sektörü ayakta duramaz. Recep İvedik'i herkes eleştirir ama o filme sinemacılar olarak çok şey borçluyuz. O dönem film çıkmasaydı belki salonların çoğu kapanırdı. Beş milyon kişiye ulaşarak sezonu ve salonları kurtardı.

Hedefinizde bir proje var mı?
Yıllardır gerçekleştirmek istediğim bir film projem var: Gerçek bir hayat hikâyesi... Kafamda her şeyini netleştirdim aslında; oyuncularımı bile belirledim. Filmin her şeyini kendim yapmak istiyorum bu kez. Önümüzdeki yıl zaman bulabilirsem hayata geçireceğim.

3 BOYUTLU FİLMLER GÖZLÜKSÜZ İZLENECEK
Beş yıl içinde sinemacılık sektöründe neler değişir?
Sinema salonlarının teknolojisi değişecek. Üç boyutlu filmler gözlüksüz izlenecek. Çok büyük filmler yapılacak. Sinemanın ileriye dönük geleceği bence iyi olacak. Bir kaç yıl sonra 35 mm. filmle dijital film arasında bir fark olmayacak.

Ekonomik krizde önce eğlence sektörü mü etkileniyor?
Sinema çok pahalı bir eğlence sektörü olmadığı için krizlerden çok etkilenmiyor. Savaş dönemleri mesela... En çok iş yaptığımız dönemler oluyor. Körfez Savaşları döneminde çok korkmuştuk mesela. Ama sonra gördük ki insanlar televizyonlardan kaçarak sinema salonlarına koştular. 40 yıllık sinemacıyım; bu güne kadar ekonomik krizlerden hiç olumsuz etkilenmedim.

BUGÜN NELER OLDU