Bakterinin kaynağı Çocuk Cerrahisi Kliniği

VRE bakterisi taşıyan tüberkülozlu bir çocuğun yatak yetersizliği nedeniyle lösemili bir başka çocukla aynı yatakta yatırıldığı iddia edildi. Bakterinin 9 lösemili çocuğa da bu şekilde bulaştığından şüpheleniliyor

  1. Haberler
  2. Yaşam
Salı 30.09.2009 ABONE OL
Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde "sıkı temas izolasyonu" adı verilen küçük çaplı karantina tedbirleri alınmadığı için yayılan VRE bakterisinin kaynağı bulundu. Bakterinin, Çocuk Cerrahisi Kliniği'nde ortaya çıktığı anlaşıldı. SABAH'ın edindiği bilgilere göre, hastalık, vücudunun çeşitli yerlerinde tümör bulunan ve Çocuk Cerrahisi Kliniği'nde ameliyat için bekleyen E.S.'de görüldü. Karaciğeri ile akciğerinde hızla ilerleyen tümörler bulunan küçük E.S.'nin bir yıldır kemoterapi tedavisi gördüğü öğrenildi. Tedavi yeterli sonuç vermeyince ameliyata alınması kararlaştırılan E.S., Çocuk Cerrahisi Kliniği'ne götürüldü. E.S.'nin annesi G.S., kızının, VRE bakterisini burada kaptığını belirterek, "Yaşam süresini uzatmak için kızımı ameliyathaneye götürdüler. Şimdi daha büyük risk altında" diye dert yandı.

BABA 1 YILDIR İŞSİZ

G.S.'nin eşi R.S. ise, "Bir yıldır uğraşıyorum. Çocuğumun organlarını tümör sarmış, karaciğerinde ve akciğerinde kitle var. Özel hastaneye yatıracak param da yok" dedi. Küçük E.S.'nin babası R.S.'nin bir yıldır işsiz olduğu öğrenildi. Okmeydanı'nda oturan ve bir yıl öncesine kadar asgari ücretle işçi olarak çalışan R.S.'nin işini kaybettiği dönemde E.S.'nin de tümörü ilerlemeye başlamış. R.S., bir şirket vasıtasıyla dışarıdan sigorta primlerini ödediği için kızını güç bela Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) güvencesi altında Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne yatırabilmiş. Adını vermek istemeyen bir hasta yakını, VRE bakterisinin, ilk olarak E.S. ile birlikte bir başka çocukta görüldüğünü ve bu çocuğun Trabzon'daki bir hastaneye gönderildiğini söyledi. Hasta yakınlarının iddiasına göre VRE bakterisi de taşıyan tüberkülozlu çocuk, yatak yetersizliğinden ötürü lösemi hastası bir çocukla aynı yatakta yatırıldı.

YETKİLİLER ORTAYA ÇIKTI

VRE bakterisi taşıyan çocuklardan M. Ş.'nin babası A. Ş. de enfeksiyonun birkaç gün içinde tüm çocuklara yayıldığını söyledi. A. Ş., "Bazı çocuklar bir arada yatıyorlar. Kezzap suyuna maruz kalan da aynı yerde yatıyor, lösemili çocuklar da… Benim çocuğumun bağışıklık sistemi tamamen çökmüş durumda. Kemoterapi tedavisi görüyor. Yüzde 30 ilik nakli olasılığımız var. Eğer VRE bakterisi bulaşmasaydı ayakta tedaviye geçecektik. Ama bakteri bulaşınca şimdilik ayakta tedavi imkânı ortadan kalktı" dedi. 1985'te keşfedilen VRE bakterisi, sürekli inip çıktığı için "bacaklı ateş" denilen bir ateş türüyle seyreden hastalığa yol açıyor. Bakteri, özellikle anestezi yapılmış kişilerde ve bağışıklık sistemi baskılanmış kanser hastalarında ölümcül sonuçlara yol açabiliyor. SABAH'ın haberi, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü'nü de harekete geçirdi. İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Ali İhsan Dokucu, kısa bir süre öncesine kadar görev yaptığı Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne gelerek yetkililerle görüştü. Dokucu'nun halefi yeni başhekim Prof. Dr. Suat Turgut, görüşme talebimizi reddetti. Ekibimiz, dün de İl Sağlık Müdürü Dokucu'ya telefonla ulaşmaya çalışmış, ancak Dokucu yoğun programı nedeniyle görüşme talebimizi geri çevirmişti.

BUGÜN NELER OLDU