Gümüşhane'de kapanan yollar açılıyor

Gümüşhane'nin Kürtün ilçesi Kaymakam Vekili Şafak Gürçam, kar nedeniyle kapanan iki yayla ile beş köy yolunun ulaşıma açıldığını söyledi.

  1. Haberler
  2. Yaşam
Çarşamba 30.09.2009 13:58 ABONE OL
Kaymakam Gürçam, İl Özel İdaresine bağlı 7 ekibin yol açma çalışmalarını başarılı şekilde sürdürdüğünü belirtti.

Ekiplerin çalışmaları sonucu geceden itibaren kar nedeniyle kapanan ilçeye bağlı Kadırga ve Kazıkbeli Yaylaları ile Sapmaz, Beytarla, Tilkicek, Aktaş ve Yukarı Karadere köy yollarının ulaşıma açıldığını bildiren Gürçam, ''Ulaşılan yayla ve köylerimizde herhangi bir olumsuzlukla karşılaşılmadı. Yan yolların açılması için de bu sabah saatlerinden itibaren ekiplerimiz yeniden çalışmaya başladı. Çalışmaların en kısa sürede tamamlanmasını planlıyoruz'' dedi.

Gürçam, Çatma ve Melikşah Yayla yollarındaki çalışmaların devam ettiğini, bu yaylalara en kısa sürede ulaşılacağını kaydetti.

RİZE'DE KAR YAĞIŞI NEDENİYLE YAYLADA MAHSUR KALANLAR KURTARILDI

Rize Ardeşen Kaymakamı Cemil Kılınç, kar yağışı nedeniyle kapanan yaylanın yolunu açarak mahsur kalan 15 kişinin dönmesini sağladıklarını bildirdi.

Kılınç, Sırt Yaylası'ndaki bir vatandaşın dün cep telefonuyla İlçe Özel İdaresine ulaşarak, kar yağışı nedeniyle yolun kapanması sonucu yaylada mahsur kaldıklarını bildirdiğini hatırlattı.

Bunun üzerine yaylanın yolunun açılarak buradakilerin köylerine dönmesini sağlamak üzere çalışma başlatıldığını, bugün öğleye doğru yaylaya ulaşıldığını bildiren Kılınç, şöyle konuştu:

''Yaylada kar kalınlığının oldukça fazla olması nedeniyle çalışmalar zor şartlarda yürütülebildi. Yaylanın yolunu açarak, buradaki 15 kişi ile çok sayıda küçükbaş ve büyükbaş hayvanın geri dönmesini sağladık. Vatandaşlarımız şu an dönüş yolundalar.''

Bugün hava şartlarının iyi olduğunu ancak birkaç gün sonra yeniden kar yağabileceğini ifade eden Kaymakam Kılınç, şunları kaydetti:

''Bu nedenle yaylalardaki bütün vatandaşlarımızın bir an önce geri dönmelerini istiyoruz. Bu konuda köy muhtarlarının cep telefonlarına uyarıcı mesaj gönderdik, jandarmayı da bilgilendirdik. İlerleyen günlerde daha ağır şartlar oluşabilir. Böyle bir durumda vatandaşlarımızın zor durumda kalmasını istemiyoruz.''

BUGÜN NELER OLDU