Hastane odaları lavanta kokacak

Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Dr. Ahmet Ayer, 2003 yılında başlattıkları ''Hastaneyi Gül Bahçesine Dönüştürme Projesi''nin hayat bulduğunu belirterek, sırada hasta odalarına lavanta yerleştirilmesi olduğunu söyledi.

Çarşamba 30.09.2009 11:00
ABONE OL
Başhekim Dr. Ayer, hastanede gül bahçeleri oluşturmak için Urla'daki bir seradan 3 bin adet gül satın alarak hastaneye getirdiklerini ifade etti. Satın aldıkları gülleri 2006 yılı Aralık ayında ve 2007 Ocak ayında diktiklerini ve hastanede gül bahçesi oluşturduklarını anlatan Ayer, şunları söyledi:

''Diktiğimiz fidanlarımız tuttu ve günde yaklaşık 100 dal kesme gül toplayabiliyoruz. Bu güllerimizi hastanemizin idari bölümlerinde, yemekhanesinde, polikliniklerimize ve çeşitli servislerimize dağıtıyoruz. Hastalarımıza ilaçla, müzikle, sporla rehabilitasyon ile tedavi ederken, çiçeklerden ve güzel kokulardan da destek alıyoruz. Güller sayesinde hastalarımızın daha huzurlu, mutlu, personelimizin de daha üretken olmasını amaçlıyoruz.''

GÜLLERDEN GELİR DE ELDE EDİLECEK

Güllerden hastaneye gelir sağlamayı da hedeflediklerini anlatan Ayer, bunun için öncelikle gül üretimini yaygınlaştırmak istediklerini ve gelecek yıl için hastanedeki seranın tamamlanmasıyla gelir elde etmek için çalışma başlatacaklarını açıkladı. Ayer, seranın tamamlanmasıyla gül üretiminin ikiye katlanacağını ve kesme gül mezatlarına katılarak, bu gülleri satmayı planladıklarını dile getirdi.

ŞUBAT'TA LAVANTA TARLASI OLUŞTURULACAK

Gül üretiminin ardından lavanta da üretmeyi kararlaştırdıklarını ifade eden Ayer, hastanenin Ahmetli ilçesindeki ek ünitesinin bahçesinde de lavanta tarlası oluşturacaklarını kaydetti. Isparta Keçiborlu'dan lavanta fidanları aldıklarını bildiren Ayer, şöyle devam etti:

''Lavantaların ekimini de 2010 yılı Şubat ayında yapacağız. Dolayısıyla hem lavanta, hem de gül ile 2010 yılından itibaren çiçek mezatlarına hastanemiz adına girmeyi hedefliyoruz. Aynı zamanda üreteceğimiz lavantaları hasta odalarına ve hastane koridorlarına yerleştireceğiz ve hastanenin lavanta kokmasını sağlayacağız. Büyüklerimiz güzel koku geleneğini sandık odalarında yaşatıyorlardı, bizler ise hasta odalarında ve hastane koridorlarında yaşatacağız.''

HASTANEMİZ TEDAVİ MERKEZİ HALİNE GELDİ

Manisa İl Sağlık Müdürü Ziya Tay, 10 yıl kadar önce Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesinin, ruhsal problemleri olan insanların başkalarına zarar vermemeleri için tutuldukları bir mekan imajına sahip olduğunu ifade etti.

Ziya Tay, hastane idaresinin son yıllardaki başarılı çalışmalarının ardından hastanenin bugün gerek fiziki mekanlarının ve gerekse de doğal ortamının güzelleşmesinin ardından daha iyi bir konuma geldiğini belirtti.

Tay, ''Hastanemiz tam bir tedavi ve rehabilitasyon merkezi haline gelmiştir. Bölgedeki 12 ilimize hizmet vermektedir ve 850 yatak kapasitesine sahiptir'' dedi.