Hülya Avşar ifade verdi

Bir gazeteye verdiği röportajda kullandığı ifadeler yüzünden "halkı kin ve düşmanlığa yöneltmek" suçlamasıyla hakkında soruşturma açılan Hülya Avşar, savcılığa gelerek ifade verdi. Avşar adliye çıkışı yaptığı açıklamada, savcının daha çok "Kürt Mü, Türk mü?" Olduğu yönünde sorular yönelttiğini aktardı.

  1. Haberler
  2. Yaşam
Çarşamba 30.09.2009 14:14 ABONE OL
Bir gazeteye verdiği demeçte kullandığı sözler nedeniyle hakkında soruşturma başlatılan Hülya Avşar, bu gün öğlen saatlerinden Bakırköy Adliyesi'ne gelerek soruşturma savcısı Ali Çakır'a ifade verdi. Yaklaşık 1,5 saat savcının yanında kalan Avşar çıkışta basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Savcı Ali Çakır ile güzel bir sohbet yaptığını ve kendisine çok nazik davranıldığını vurgulayan Avşar, "Kendisini bir programa davet ettim. Benim programıma gelecek orda da bu konuyu tekrar irdeleyecek. Ağırlıklı olarak benim Kürt mü? Türk mü? Olduğum konusunda sorular sordu. Ben de hem Türk hem Kürt olduğumu söyledim. Söylediğim sözlerle ilgili sorular sordu bana. Ben de tabiî ki 'onlara yol, su, elektrik, ekmek vermezseniz savaşırlar dedim.' Diye konuştu.

İfadesinde ülkenin bölünmesinin kabul edilemeyeceğini söylediğini aktaran Avşar, "Kanımızla kazandığımız bu toprakları bölmenin mevzusu dahi olamaz. Söylediğim sözlerin sonuna kadar arkasındayım." Şeklinde konuşu.

Avşar, Savcı Çakır'ın röportajında görünen bir şey olmadığını ancak gelen şikayetler üzerine ifadesine başvurduklarını söylediğini ifade etti.

Avşar basın mensuplarının "izleniminiz nedir?" şeklindeki sorusuna ise, "Dava açacağını zannetmiyorum." cevabını verdi.

AVŞAR ADLİYE ÖNÜNDE AÇIKLAMA YAPTI

Sanatçı Hülya Avşar, ''demokratik açılım'' konusundaki sözlerinden dolayı hakkında başlatılan soruşturma kapsamında ifade vermek üzere gittiği Bakırköy Adliyesi'nde basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Avşar, böyle bir konuyla gündeme gelmekten bir taraftan gurur duyduğunu, bir taraftan da gerekli olup olmadığını düşündüğünü söyledi.

Avşar, ''Bir tarafım Kürt, bir tarafım Türk olarak geniş de bir aileye mensup olduğum için, aşiret kızı olduğum için ailemin de benden istedikleri var. Amcalarım, kuzenlerim herkes arayıp 'nasıl bu konuda sessiz kalıyorsun' dedikleri zaman kendimi kötü hissediyorum. Hayatımdan memnunum. Burada olduğum için Türk tarafımla son derece şaşkınım, ama Kürt tarafımla gururluyum açıkçası...'' diye konuştu.

Mutlu ve huzurlu olduğunu söyleyen Avşar, ''pişman olup olmadığı'' yönündeki soruya ''Hiç pişman değilim. Soruşturma açılmış olması şaşkınlık verici, ama savcımızdır. Sonuna kadar saygım var'' şeklinde karşılık verdi.

Avşar, daha sonra Bakırköy Cumhuriyet Savcısı Ali Çakır'a ifade vermek üzere adliye binasına girdi.

BUGÜN NELER OLDU