Köylüden 20 bine böbrek alıp 50 bine satan organ çetesi

Organ çetesi, Afyon'un Kışlacık köyündeki birçok kişinin böbreğini iki katına sattı. 29 kişi gözaltında

  1. Haberler
  2. Yaşam
Çarşamba 30.09.2009 ABONE OL
Afyon'un Kışlacık köyündeki köylülerin yarısının böbreğini bir çeteye sattığı önü sürüldü. Polis, çete aracılığıyla gerçekleştirilen 16 operasyonu aydınlattı. Köylülerden 20 bin TL'ye satın aldıkları böbrekleri, hastalara 50 bin TL'ye sattığı iddia edilen çete çökertildi. Organ mafyasına yönelik operasyonunun düğmesine Afyon'un Kışlacık köyünden bir vatandaşın ihbarıyla basıldı. Bu köylünün, Kışlacık'taki hemen herkesin art arda böbreğini bağışladığını söylemesi üzerine, nakillerin yapıldığı Antalya'daki Mali Şube Müdürlüğü ekipleri harekete geçti. Teknik takiple olay aydınlatıldı. Ardından Antalya, Afyonkarahisar, Eskişehir, İstanbul ve Çanakkale'de eşzamanlı operasyon düzenledi ve 29 kişi gözaltına alındı. Çete lideri olarak gözaltına alınan M.G.'nin de böbrek hastası olduğu ve parayla böbrek alıp sağlığına kavuştuğu ardından da çete kurduğu belirlendi.

KÖYÜN NEREDEYSE YARISI

Bu kişilerden 20'si ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı. 9 kişinin ise organ ticareti yaptığı belirlendi. Kışlacık Köyü'nde araştırma yapan polis, ilk aşamada böbreğini çeteye satan 16 kişinin kimliğini belirlerken, aynı aileye mensup 4 kişinin çeteye böbreklerini sattığı ortaya çıktı. Baba M.T, anne Ş.T, oğul İ.T ve akrabaları H.T'nin böbrekleri karşılığında 20 biner lira aldıkları ileri sürülürken, köyün neredeyse yarısının böbreğini "bağışladığı" iddia edildi. Bu kişilerin ne zaman ve kime böbrek verdiği araştırılmaya başlandı. Ekipler, çeteden böbrek satın alan 6 hastanın nakil için Antalya'daki çeşitli hastanelerde beklediğini belirledi. 45 kişinin ise böbrek nakli için pazarlıkları sürdürdüğü saptandı. Polis, ameliyatların da Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi ile özel bir hastanede yapıldığını tespit etti. Bu hastalardan bazılarının çeteye para verebilmek için evini ipotek ettirdiği bazılarının ise tarlasını sattığı ortaya çıktı.

LÜKS OTELDE KALIYORLARDI

Polis, böbreklerini satan kişiler için çetenin Antalya merkezde lüks bir otel tuttuğunu da belirledi. Satıcıların bu otelde kaldığı, etik kuruldan geçmek için verici ve alıcıların günlerce aynı mekanda tutulduğu, böylece birbirlerini tanıdığı anlaşıldı. Çetenin bazı elemanlarının firarda olduğu ve operasyonun devam ettiği bildirildi. Çete aracılığıyla böbrek alan Lütfi K.'nın kızı Zahide K., babasının 2 yıldır hasta olduğunu ve vücudunun diyalizi kabul etmediğini söyledi. Zahide K, "Nakilden başka çaremiz yoktu. Yoksa babam göz göre göre ölecekti" dedi.
Aliye ÇETİNKAYA - Erdoğan ÖZTÜRK- Mehmet Emin GÜZBEY / SABAH

BUGÜN NELER OLDU