Yaşadığınız ortamları havalandırın

  1. Haberler
  2. Yaşam
Çarşamba 30.09.2009 18:32 ABONE OL
Bütün canlılar besinsiz, susuz uzun süre yaşayabilir, ama havasız yaşayamaz. Havanın içinde oksijen, azot ve az miktarda da başka gazlar bulunur. Canlılar soluk alıp verirken havadaki oksijeni kullanır. Soluk alıp verdikçe ciğerlerimizdeki kirli hava çıkar. Yerine temiz hava dolar. Temiz havadaki oksijen kanımızı temizler. Havadaki oksijen canlıların hayat kaynağıdır. Havasız yerlerde oksijen çok azdır.

Dünya Sağlık Örgütü'nün raporlarına göre; günümüz insanı zamanının ortalama %70' ini iş, %20' sini ev ortamında olmak üzere yaklaşık %90'ını kapalı mekanlarda geçirmektedir. Bu nedenle binaların havalandırılması insan sağlığı açısından çok önemlidir. Yaşanılan ortamların yeterince havalandırılması ve güneş ışığının her gün hiç olmazsa birkaç saat içeri girmesi odanın hijyeninin sağlanması açısından çok önemlidir.

İnsan beyninin temel iki besin kaynağı vardır: glikoz ve oksijen. Bu nedenle yaşanılan ortamların havalandırmasına çok dikkat etmeliyiz. Günde iki kez, sabah ve akşamüzeri saatlerinde pencereyi açarak, odaların havalanmasını ve odaya bol oksijen girmesini sağlamalıyız. Beyin de diğer bütün organlar gibi oksijen ve gıdalarla beslenir. Hava kirliliği hafızanın zayıflamasına yol açar, bu nedenle temiz hava beyin sağlığı için ilk şarttır. Beyin ağırlık olarak vücudun yüzde 2'sine sahip olduğu halde vücuda giren oksijenin yüzde 20'sini tek başına tüketir. O halde beyni korumak için ilk yapmamız gereken bol oksijenli ortama önem vermektir.

Nefes alırken akciğerlerimize hava dolar. Aldığımız bu havanın oksijeni, kanımızın temizlenmesini sağlar. Nefes verirken kanımızdaki kirli gazları, özellikle karbondioksit gazını dışarı atarız. Kapalı yerde uzun süre oturduğumuzda başımız ağrır, vücudumuzda bir halsizlik hissederiz. Yaşadığımız ortamın havası çabuk kirlenir. Nefes alıp verdikçe, bu kapalı yerlerin havası bozulur. Oksijeni azalır. Bu nedenle yaşadığımız ortamı sık sık havalandırmamız gerekir. Kirli hava hafiftir. Kapı ve pencere açılınca hemen üstten dışarı çıkar. Ağır olan temiz hava alttan içeriye dolar. Oksijeni bol olan hava, temiz havadır. Sağlıklı olabilmek için her fırsatta bulunduğumuz ortamı havalandırmalıyız. Temiz hava, vücudumuza canlılık verir.

Dışarıdaki büyük oranda nem vardır, özellikle kışın %70-90'a ulaşır. Odanızı havalandırarak nem oranını artırmış olursunuz. Odadaki nem üst solunum yollarını nemlendirecek ve enfeksiyonlardan onları koruyacaktır. Böylece daha sağlıklı bir ortamınız olur.

Bina yapı malzemelerinde radon gazı bulunur, bu gaz zamanla açığa çıkar. Radon gazı sağlığa zararlı bir gazdır. Radon gazı akciğer kanserine neden olan etmenlerden biridir. Yaşadığımız ortamları günde en az 15 dakika havalandırmazsak bu biriken radon gazını solumuş oluruz.

Sağlıklı yaşamak istiyorsak, oturduğumuz yerleri sık sık havalandırmalıyız. Yaşanılan ortamları her dinlenme saatinde havalandırmalıyız.

BUGÜN NELER OLDU