Büyük ortaklık için muhteşem tanıtım

SABAH'la beraber her pazar 16 sayfalık bir gazete olarak okura ulaşacak dünyanın önde gelen gazetesi New York Times'ın tanıtım gecesi Çırağan'da yapıldı. Gecede herkesin görüşü bu birlikteliğin Türk medyası için bir dönüm noktası olacağıyd

Perşembe 01.10.2009
Son Güncelleme: Perşembe 27.05.2010
ABONE OL
Her pazar SABAH okurlarına ulaşacak olan dünyanın en prestijli gazetelerinden New York Times'ın tanıtımı, önceki gece Çırağan Sarayı'nda görkemli bir açılışla gerçekleşti. SABAH ve New York Times işbirliğiyle, 4 Ekim'den itibaren her pazar Türk okurlarıyla buluşacak "New York Times International Weekly" gazetesinin tanıtım gecesine; Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, Turkuvaz Medya Yönetim Kurulu Başkan Vekili Serhat Albayrak, SABAH Genel Yayın Yönetmeni Erdal Şafak, New York Times Türkiye Yayın Yönetmeni Alparslan Akkuş, Çalık Holding Dış İlişkiler Direktörü Suna Vidinli, New York Times Uluslararası Editoryal Gelişim Direktörü Josephine Schmidt, ABD Kongresi Türk Grubu Başkanı Edward Whitfield ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş katıldı.

'HEDEF BÖLGESEL GÜÇ OLMAK'
FIBA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin, Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç, Akbank Ahmet ÇalıkYönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer, Zorlu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu gibi iş dünyasının önde gelen isimleri de görkemli gecenin konukları arasındaydı. Gecenin moderatörlüğünü yapan Çalık Holding Dış İlişkiler Direktörü Suna Vidinli, New York Times ile anlaşma sürecini anlattı. Açış konuşmasını yapan Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık ise 2 yıl önce sektöre giren Çalık Grubu'nun, çalışanlarının deneyimi ve üstün gayretiyle kısa sürede Türkiye'nin en önemli medya gruplarından biri olmayı başardığını söyledi. Sadece Türkiye değil, Balkanlar'da, Türki cumhuriyetlerde ve Ortadoğu'da 'bölgesel güç' olmayı hedeflediklerini belirten Ahmet Çalık şöyle devam etti: "Doğru ve tarafsız haberciliği, halkın değerlerine ve haber alma özgürlüğüne saygısı, daha önemlisi genlerinde var olan yenilikçi anlayışı ile Türkiye'mizin en saygın gazetelerinden biri olan SABAH çalışanları olarak, yine bir ilki gerçekleştirip dünyanın en prestijli gazetelerinden New York Times'ı okurlarıyla buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz."

'YENİLİKÇİ MİSYONUN GEREĞİ'
New York Times'ın dünyanın diğer ülkelerindeki faaliyetlerini, o ülkelerin en saygın ve güvenilir basın Serhat Albayrakyayın organlarıyla yürütmekte olduğuna dikkat çeken Ahmet Çalık, Turkuvaz Grubu'nun bu girişimiyle SABAH okurlarına dünyadaki gelişmeleri daha yakından takip etme ve kendilerini ayrıcalıklı hissetme imkânı sağlayacağını da vurguladı. Turkuvaz Medya Yönetim Kurulu Başkan Vekili Serhat Albayrak da gecede şunları söyledi: "SABAH'ın bu noktaya gelmesinde hiç kuşkusuz yenilikçi misyonunun büyük etkisi vardır. Yenilikçiliğin temel prensiplerinden biri de dünyadaki gelişmeleri yakından takip etmektedir. Bu gelişmelerin Türk medyasına taşınması, Türk okurlarıyla buluşması ise her zaman SABAH'ın öncelikleri arasındadır. New York Times ile SABAH'ın yaratacağı sinerjinin Türk medya tarihinde bir dönüm noktası olmasını diliyorum."

DÜNYADA TİRAJI 6.5 MİLYON...

New York Times Türkiye Yayın Yönetmeni Alparslan Akkuş ise, New York Times International Weekly'nin, Fransa'da Le Monde, İngiltere'de The Guardian, Almanya'da Süddeutsche Zeitung, İspanya'da El Pais, İtalya'da La Repubblica gibi 25 ülkede en saygın 29 gazeteyle işbirliği kurarak, sadece Avrupa'da 2.1 milyon okura ulaştığını, dünyada ise tirajının 6.5 milyonun üzerinde olduğuna dikkat çekti. New York Times'ın 4 Ekim'den itibaren SABAH'ın içinde 16 sayfalık ayrı bir gazete olarak çıkacağını söyleyen Akkuş, "Gazetede; ekonomi, dünya, kültür-sanat, teknoloji, çevre, moda gibi başlıklarımız var. Tabii bir de Paul Krugman, Thomas Friedman gibi Pulitzer ödüllü kalemlerin köşe yazıları... Pazarları elinizden düşüremeyeceksiniz" diye konuştu. Geceye katılmak için New York'tan gelen New York Times Uluslararası Editoryal Gelişim Direktörü Josephine Schmidt SABAH gazetesi ile gerçekleştirdikleri işbirliğinden büyük memnuniyet duyduklarını belirtirken, gecenin onur konuğu ABD Kongresi Temsilciler Meclisi Üyesi Edward Whitfield da konuşmasında Türkiye'ye ve Türk halkına duyduğu sevgiyi vurguladı: "İnsanların mutlu yaşaması için sadece hükümetlerin değil, iş dünyasının da sorumluluk alması gerekir. Sayın Ahmet Çalık'ı Türkiye'de yarattığı istihdam ve risk alan girişimci yapısından dolayı tebrik ediyorum."

SİNATRA ŞARKISIYLA PASTA

Konuşmaların ve yemeğin ardından da Ahmet Çalık, Serhat Albayrak, SABAH Genel Yayın Yönetmeni Erdal Şafak, Alparslan Akkuş, Edward Whitfield ve eşi Connie Whitfield, Josephine Schmidth ve Suna Vidinli, Frank Sinatra'nın 'New York, New York' şarkısı eşliğinde pasta kesti. Pasta kesilmesinin ardından sahne alan ünlü sanatçı Sertab Erener, canlı performansı ile davetlilere keyifli anlar yaşattı.

BAHÇEDE KOYU SOHBET

FIBA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin (ortada), Zorlu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu (sağda) ve Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık sohbet etti.

İŞ DÜNYASI GECEDE BULUŞTU
Geceye iş dünyasının önemli isimleri de katıldı. Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer, Serhat Albayrak ve Ahmet Çalık'la gece boyu bir araya gelerek sohbet etti.

İLGİLİ HABERLER