Çocukların vitamini fındık

TÜBİTAK tarafından yapılan bir araştırma, okul çağındaki öğrencilerin kan yapımı ve ruh sağlığı açısından gerekli olan B2 ve B6 vitaminleri yönünden yetersiz beslendiğini ortaya koydu. Uzmanlar, bu vitamin eksikliğini ortadan kaldırmak için öğrencilerin fındık ve fındık yağı tüketmeleri gerektiğini belirtti.

TÜBİTAK (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu) tarafından ülke çapında 960 okul çağındaki çocuklar üzerinde yapılan tarama çalışmasında Türk çocuklarının yüzde 90'ında B2, yüzde 84'ünde B6 vitamin eksikliği gözlendi.

Araştırma sonuçlarını değerlendiren İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Seçkin Pehlivanoğlu, fındık ve fındık yağının B vitamini açısından önemli bir kaynak olduğunu belirterek, okul çağındaki çocuklara her gün düzenli olarak fındık dağıtılmasını önerdi.

Fındık ve fındık yağının vücutta karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmasında düzenleyici olarak görev yapan bazı B grubu vitaminleri için önemli bir kaynak olduğuna işaret eden Prof. Dr. Pehlivanoğlu, "Fındık ve fındık yağı özellikle B1 ve B2 vitaminleri için iyi, B6 vitamini için ise çok iyi bir kaynaktır. Kan yapımı ve ruh sağlığı açısından gerekli olan B2 ve B6 vitaminleri fındık ve fındık yağında önemli miktarda bulunurlar. Bu besinin her gün düzenli olarak tüketilmesi ülkemiz çocuklarının iki ana beslenme sorununa pratik bir çözüm olabilecektir.

Ayrıca her gün 25-30 gram veya bir avuç fındık yemek kalp ve diğer kasların sağlığı için gerekli olan E vitamini ihtiyacının yüzde 100'ünü de karşılar. Fındık ayrıca sinirlerin uyarımı için gerekli olan potasyumu da sağlar" dedi.

BİZE ULAŞIN