İki kardeşin okulunda hüzün vardı

Ölü bulunan 4 kız kardeşten Asiye ve Ayşe'nin sınıf arkadaşları: Ölüm sizlere hiç yakışmadı

Kahramanmaraş'ta cesetleri bulunan 4 kız kardeşten Asiye ve Ayşe'nin okullarında dün yaslı bir ders başı yapıldı. Sınıf arkadaşları okul yönetiminin açtırdığı anı defterine "Ölüm sana yakışmadı Asiye" şeklinde notlar yazdı. Erdem Beyazıt Anadolu Lisesi 10/ B sınıfı öğrencileri, okul yönetiminin "Asiye'nin arkasından" adını verdiği anı defterine düşüncelerini yazıp okula girdi. Anı defterine ilk yazıyı, Asiye ile 2 yıldır aynı sırayı paylaşan arkadaşı Kübra Gökçe yazdı.

SÖZLER BİTTİ ARTIK

Gökçe, "Olgun ve hayat doluydu" dediği sıra arkadaşı için şunları yazdı: "Artık sözler bitti, yani her şey bitti. Konuşması gereken gözler ve duygular. Sanki şu an kapıdan çıkıp, gelip oturacakmışsın gibi geliyor. Boş sırana ve resmine bakmak ne kadar acı. Her ölenin arkasından gerçekten iyi şeyler söylenir ama sen hakikaten ardından iyi şeyler söylenmesi gereken bir insandın. Bazen abla, bazen arkadaş, bazen de senin yanında kardeş kalırdım. En sessiz, umutsuz anımda gelip elimden tutar, umutlarımı yeniden yeşertirdin. O ve umutları yok artık. Ben ondan çok öğüt alırdım, çok yönlendiren birisiydi. O ve öğütleri yok artık. Yapabilecek bir şey yok. Sadece ismin ve tatlı tebessümü akıllarda." Bazı arkadaşları da anı defterine, "Ölüm sana yakışmadı Asiye" diye not düştü. Genç kızın intihar edecek bir yapıya sahip olmadığını belirten arkadaşı Elif Çabuk, "Asiye bir sorunu çözemeyecek kadar aciz ve yeteneksiz biri değildi. Mutlaka kaza olmuştur. Kız kardeşlerini, ailesini çok severdi. 'Kardeşlerim benim için canım kadar değerlidir' derdi. Onlar kardeşden öteydiler" diye konuştu. Süha Erler Lisesi 9 /C sınıfı öğrencileri de Ayşe'nin eksikliğiyle derse başladı. Genç kızın fotoğrafını çiçeklerle süsledikleri sırasına koyan arkadaşları ölüm haberini duyunca şok yaşadıklarını, Ayşe'nin onu intihar sürükleyecek bir sorunu olmadığını söyledi.

"ANLAYAMIYORUZ"
Ayşe'nin kayıt tazelemeye yalnız geldiğini anlatan okul müdürü Ahmet Abay da, genç kızın idealist ve dikkat çeken bir kişiliğe sahip olduğunu ifade etti. Genç kızın okula gitmeyen 2 kız kardeşi için üzüldüğünü anlatan Abay, ''Acımız çok büyük. Nasıl oldu bilemiyoruz, inanmakta güçlük çekiyoruz. Ayşe okumayı çok istiyordu. 'Kız kardeşlerim okumadı ama ben mutlaka üniversiteye gideceğim' derdi'' dedi. Öte yandan kız kardeşlerden 16 yaşındaki Emine'nin ilköğretim okulundan sonra okula gitmedigi, büyük ablası 23 yaşındaki Hamide ile biçki dikiş kursuna devam ettiği öğrenildi.

BİZE ULAŞIN