Saç testi kuyruğu

Begüm Veral'ın ölümüyle gündeme gelen saç teliyle uyuşturucu testi aileleri harekete geçirdi. Anne ve babalar çocuklarının saçını gizlice kesip laboratuvara götürüyor

  1. Haberler
  2. Yaşam
Pazartesi 06.10.2009 ABONE OL
Aileler çocuklarının uyuşturucu kullanıp kullanmadığını test etmek için saç testi kuyruğuna girdi. Okulların açılmasıyla birlikte pek çok aile çocuklarından gizlice aldıkları saç teli ve idrar örneklerini laboratuvarlara taşıyor. 23 yaşındaki Begüm Veral'ın eroin nedeniyle hayatını kaybetmesinin ardından pek çok ailede uyuşturucu korkusu başladı. Begüm Veral'ın annesi Yeşim Argun "Vücudunda kollarında hiç iğne izi olmadığını söylerken ailelere "çevreniz karşı çıksa da çocuklarınıza idrar testi yaptırın" uyarısında bulunmuştu. Bu uyarı pek çok aileyi harekete geçirdi. Okulların açılmasının ardından uyuşturucu kullanımını gösteren idrar ve saç testine olan ilgi arttı. Çocuklarının kullandığı eşyalardan gizli numuneler alan aileler laboratuvarların yolunu tuttu. İdrar testi son birkaç gün içinde gençlerin uyuşturucu kullanıp kullanmadığını gösterirken saç analizi saçın uzunluğuna göre bir yıllık süre kontrol edilebiliyor. Saç testi ile kullanılan uyuşturucunun tam olarak cinsi belirlenebiliyor. Alman Hastanesi Adli Tıp Enstitüsü Direktörü Prof. Dr. Fatih Yavuz, "Test çocuğa yapılmışsa doktora yönlendirme yapıyoruz ve hukuki prosedürü başlatmasını bekliyoruz. Mümkünse çocuğun onayını istiyoruz, ancak zor durumda olan aileler testi çocukları adına yaptırabiliyor" dedi. Özellikle gözü yaşlı ailelerden çok talip aldıklarını belirten Yavuz, "Çocuklar hedef seçildi ve aileler bu tehlike karşısında ne yapacaklarını bilmiyor. Bugün özel okulların çevrelerinde uyuşturucu tacirleri bulunuyor" diye konuşuyor.

100 TEL SAÇ GEREKİYOR

Kendilerine ellerinde saç örnekleri ile gelen ailelerle uzun uzun konuştuklarını anlatan Prof. Dr. Fatih Yavuz, "Bu konu dünyada da çok tartışılıyor. Biz çocuğun izni olmadan test yapmak istemiyoruz ama bazı aileler zor durumda saç testi onlara önemli bilgi veriyor. Tek bir doz kullanımı bile çıkıyor. Aylar önce mi kullandığı yeni mi kullanmaya başladığı belirleniyor" diyor. Saç testinden uyuşturucu kontrolü için 60 ile 100 tel saç gerekiyor. Bunu uzmanlar bir pipet kalınlığı ya da kurşun kalem diye tarif ediyorlar. Her bir buçuk santimlik saç bir ay hakkında bilgi veriyor. Esrar, eroin, kokain isim isim belirlenebiliyor. Bir hafta ile üç hafta arasında sonuç veriyor.

BUGÜN NELER OLDU