Yuvacık Barajı'nda 1,5 aylık su kaldı

Kocaeli'nin su ihtiyacını karşılayan Yuvacık Barajı'nda 1,5 aylık su kaldığı bildirildi. Barajda su bitmesi durumunda Sapanca Gölü terfi istasyonu devreye girecek.

Bu yıl Türkiye genelinde etkili olan yağışlarda barajlar dolarken, Kocaeli'ndeki Yuvacık Barajı tam tersine gün geçtikçe azalıyor.

50 milyon metreküp kapasiteli barajda şu anda 19 milyon metreküp su bulunuyor. Barajdan Kocaeli'ne günlük 350 bin metreküp civarında su veriliyor. Geçen yıla oranla az suyun kalması kasım ayında Kocaeli'nin Sabanca Gölü suyunu kullanma ihtimalini yükseltiyor.

İMDADA SAPANCA HATTI YETİŞECEK

Kocaeli'nin 40 yıllık su ihtiyacını karşılayacak vaatleri ile yapılan barajın 3 yıl önce vatandaşları 1 ay susuz bırakması nedeniyle İzmit Su ve Kanalizasyon Genel Müdürlüğü (İSU), yeni bir proje hayata geçirerek Sapanca Gölü'nü bir hatla Yuvacık Arıtma Tesisi'ne bağladı. Bu hat, barajda su kalmadığı zaman göldeki suyu arıtma tesisine aktararak burada arıtıldıktan sonra şehre verilecek.

Barajda beklentinin çok altında su kaldığını kabul eden İSU yetkilileri, Kocaeli'nin 2006 yılında yaşadığı su krizine benzer bir krizin yaşanmayacağını söyledi.

Sapanca Gölü ile Yuvacık Barajı arasında yapılan terfi istasyonunun bu krizi engelleyeceğini ifade eden yetkililer, hiçbir yağış olmadığı takdirde kasım ayının sonuna doğru Sapanca'dan su alma olasılıklarının bulunduğunu kaydetti.

Kocaeli halkının su konusunda krizli bir dönem yaşamayacaklarını aktaran yetkililer, halkın paniğe kapılmaması gerektiğini dile getirdi.

BİZE ULAŞIN