Arnavutköy'deki fabrika yangını kontrol altında

TEM Otoyolu Hadımköy Kavşağı mevkisinde bulunan ''Irak Plastik'' adlı fabrikada henüz belirlenemeyen bir nedenle çıkan yangın, 6 saat sonra kısmen kontrol altına alındı.

Plastik ev eşyaları imalatı yapılan 3 katlı fabrikanın bodrum katında başlayan saat 11:00 sularında ufak çapta başlayan yangın, kimyasal maddelerin tutuşması nedeniyle büyüyerek tüm binayı kaplamıştı.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

Olay yerinde inceleme yapan Esenyurt Kaymakamı Halil Uyumaz, yangının saatler sonra kısmen kontrol altına alındığını söyledi. Kaymakam Uyumaz'a bilgi veren iş yeri sahibi Dursun Irak, yangının işçilerin çay paydosunda olduğu sırada elektrik trafosundan çıktığını belirtti.Yaklaşık 25 bin metrekarelik alanı kaplayan yangında milyonlarca liralık hasar meydana geldi. Fabrikanın ek binalarına ve bahçe bölümüne de sıçrayan yangında hammadde ile birlikte, piyasaya sürülmeye hazır hale getirilmiş binlerce masa, sandalye ve plastik ev gereçleri yandı.

Yangın bölgesinde inceleme yapan Esenyurt Kaymakamı Halil Uyumaz, yanan maddenin plastik olması nedeniyle yangının birden büyüdüğünü ve geniş bir alanı kapladığını belirtti. Kaymakam Uyumaz, yangına müdahale eden itfaiye ve diğer birimlerin kimseye bir şey olmadan yangını kontrol altına aldığını aktardı.

İş yeri sahibi Dursun Irak da yangının işçilerin çay paydosu sırasında meydana geldiğini anlattı. Irak, "Saat 10 sularında yazıhanede oturuyorduk. İşçilerin 'yangın çıktı' dediğini duydum. Bir anda her yer duman doldu. Biz içeride bulunan piknik ve sanayi tüplerini alıp dışarı çıktık." dedi. Yangının elektrik kofrasından düşen kıvılcımların neden olduğunu ifade eden Irak, "Biz fabrika olarak yangına karşı tedbir almıştık. Fabrikanın her köşesine su vanaları koyduk. Ancak bu kadar büyük bir yangın karşısında bir şey yapamadık." dedi.

Yangın fabrikanın içinde ve bahçesinde bulunan malların tamamının yanmasından sonra kontrol altına alınabildi. Fabrikanın ön bölümünden başlayarak arka tarafa doğru yönelen alevler arka bahçede istiflenmiş binlerce masa ve sandalyeyi de kül etti. Yangın arka bölümde bulunan ek bina ve barakalara da sirayet etti. Buralarda bulunan binlerce ton ham madde ve ev gereci yandı. Fabrika sahibi masrafı konusunda kesin bir rakam vermediğini ancak olayda can kabı olmadığına sevindiklerini söyledi.

Öte yandan yanan fabrikanın yakınında bulunan fabrikaların işçileri tahliye edildikten sonra soğutma işlemi yapıldı. Yangının diğer fabrikalara sıçrama ihtimaline karşı çatıları ve duvarları su ile soğutuldu.

BİZE ULAŞIN