Göz ameliyatı tek elle yapılabilir mi?

Tek kolunu kazada kaybettikten sonra protez taktıran ve 40 yıldır tek elle ameliyat yapan Dr. Ö.S.'nin durumu yeni bir tartışma başlattı

Tek elle göz ameliyatı yapılabilir mi" sorusu, göz doktorlarını ikiye böldü. Bazı doktorlar, yeni teknolojik aletlerle bir elin ameliyat için yeterli olduğunu savunurken, bazıları ise bu görüşe karşı çıkarak "Dünyada bir o bir ben kalsak belki" ifadesini kullandı. Trafik kazası sonucu tek kolunu kaybettikten sonra protez taktırıp ameliyat yapan göz doktoru Ö.S., durumu hakkında hastasını yeterince bilgilendirmediği için Yüksek Sağlık Şûrası tarafından kusurlu bulundu. Dava, Karşıyaka 1. Sulh Ceza Mahkemesi'nde sürüyor. Tek kolla ameliyat yaptığı için değil hastasına bilgi vermediği için ceza alan doktorun durumu, tıp dünyasında bir tartışma yarattı. Soruyu konunun uzmanlarına sorduk, doktorların ikiye bölündüğünü gözledik:

"YAPILABİLİR" DİYENLER
'Olayı inceliyoruz'
Prof. Dr. Nevbahar Tamçelik - Türk Oftalmaloji Derneği Başkanı:
Sağlık Bakanlığı bu konuda bizden görüş istedi, o nedenle olayı incelemeye aldık. Ameliyat iki elle yapılır ama bu arkadaşımızı biliyoruz. Cerrahisi iyidir.

'Ben de yaparım'

Prof. Dr. Halil Bahçecioğlu: Bu bir uzmanlık işidir. Biz de zaman zaman tek elimizi kullanıyoruz. Bazı ameliyatlar için iki el, iki bacak gerekir ama göz ameliyatlarında iki ele her zaman gerek yok. Tabii hastanın bilmesi lazım.

"YAPILAMAZ" DİYENLER

'Bir o kalsa olabilir'
Prof. Dr. Ömer Doğan:
Yapılabilir... Ama tek elle ameliyat yapan birisine de ameliyat olmak istemem açıkçası. Dünyada bir o bir de ben kalırsak o zaman olabilir. Psikolojik olarak 'nasıl yapabilecek acaba' diye düşünürüm.

'Her iki el gerekli'

Prof. Dr. Murat Öncel:
Tek gözle de tek kolla da ameliyat yapılamaz. Teknik olarak biz, bir elle dokuyu tutarken diğeriyle dikiş atıyoruz. Ben hiç duymadım. Ben tek elle ameliyat yapan bir doktora ameliyat olmam.

BİZE ULAŞIN