Polisin silahını görüp örgüte ihbar ettiler

Hakkâri'de piknikte iki kardeşiyle birlikte öldürülen polis memuru Açıkgöz'ün PKK sempatizanlarınca fark edilip, dağdaki militan gruba ihbar edildiği ortaya çıktı

Hakkâri'de polis memuru ile iki ağabeyinin hayatını kaybettiği saldırının ayrıntıları netleşiyor. Ailenin balık yediği çiftliğe gelen terör sempatizanlarının polisin silahını görerek dağdaki teröristlere haber verdiği, piknik alanını basan teröristlerin, 3 kardeşi, polis memurunun eşi ve çocuklarının gözleri önünde öldürdüğü belirlendi. Alınan bilgiye göre, Hakkâri'de Terörle Mücade Şubesi'nde (TEM) görevli polis memuru Engin Açıkgöz (31), Almanya ve İstanbul'dan kendisini ziyarete gelen ağabeyleri Sadi ve Sabri Açıkgöz'le buluşmak için izin aldı. Ağabeylerine piknik yaptırmak isteyen Açıkgöz, eşi Sevcan (28), çocukları Hayrünnisa (5) ve Fatih Hamza'yı da (2) alarak Depin bölgesindeki alabalık tesisine gitti. SABAH'ın ulaştığı bilgiye göre bu sırada tesise PKK sempatizanı olduğu tahmin edilen başka bir grup geldi. Sivil giyimli polis memurunun belindeki tabancayı fark eden gruptakiler, iddiaya göre tesisin biraz ötesindeki dağlık alanda bulunduklarını bildikleri PKK'lılara "Burada polis var" diye haber gönderdi. Aile, tesiste yemekleri yedikten sonra yan taraftaki bahçeden meyve toplamaya gittiği sırada, 9 kişilik silahlı bir grup tesisi bastı. Teröristler silahını aldıkları Açıkgöz ve iki ağabeyini etkisiz hale getirerek yere yatırdı. Ardından piknik alanındaki sessizlik art arda ateşlenen silah sesleriyle bozuldu. Az ötede olayı izleyen Sevcan Açıkgöz ve iki küçük çocuğu şoke oldu.

10 KİŞİ GÖZALTINDA
Üç kardeşi katleden teröristlerden biri polis memurunun tabancasını çıkararak ateş etmeye devam etti. Bu sırada babasının tabancasını tanıyan Hayrünnisa öne çıkıp "Babamın tabancasını ver" dedi ve cevap alamayınca "Babamı neden öldürüyorsun?" diye bağırdı. Terörist, küçük kıza "O da polis olmasaydı" diye cevap vererek kurşun yağdırmaya devam etti. Eşi ve kayınbiraderleri gözleri önünde katledilen anne Açıkgöz, son bir hamle ile çocuklarını kucağına alarak kaçmaya başladı. Polis noktasına doğru koşan kadını gören PKK'lı grup kayalıklara doğru kaçtı. Olay yerine koşan polislerin çabası, 3 kardeşi geri getirmeye yetmedi. Polis aralarında tesis sahibinin de bulunduğu 10 kişiyi gözaltına alırken, operasyonlar aralıksız sürdürülüyor. Polis, olay yerinde 70 kovan buldu.

BİZE ULAŞIN