72 yıl sonra aynı meydan aynı alay

1937'de asılan pankartları gelenek haline getiren Besnililer, 11'incisini kutladıkları Eğitim Bayramı'nda da aynı pankartları açtı

Adıyaman Besnililer, 1937'de Besni'de genci yaşlısı her kesimden insanın katılımıyla coşku içinde kutlanan Cumhuriyet Bayramı etkinliklerinde çekilen bir fotoğrafı gurur abidesi gibi evlerinin, işyerlerinin baş köşelerine koyuyor.

'FOTOĞRAF GURURUMUZ'
Her Cumhuriyet Bayramı'nda ve sadece Besni'de kutlanan; bu yıl 11'incisi gerçekleştirilen 'Eğitim Bayramı'nda da 1937'de açılan pankartların aynısını açmayı bir gelenek haline getirmişler. 72 yıl önce 'Kahveci Esnafı', 'Köşker Esnafı', 'Bakkal Esnafı' pankartları taşıyan halk, aradan 72 yıl geçtikten sonra aynı pankartları yine meydana astı. Besnili çiftçi ve esnafın meydana astıkları pankartlarda, 'Dokumacı Esnafı', 'Kahveci Esnafı', 'Kaşar Esnafı', 'Kalaycı Esnafı', 'Ayakkabıcı Esnafı', 'Bakkal Esnafı' yer aldı. Besni Kaymakamlığı, Belediyesi ve Besni Eğitim Vakfı tarafından düzenlenen 'eğitim bayramı' etkinliklerinin Türkiye'ye örnek olması gerektiğinin altını çizen Vakıf Başkanı Halil Rabuş, Besni Eğitim Bayramı'nın 1998'de meslek yüksek okulunun kurulmasıyla birlikte kutlanmaya başlandığını söyledi. Besni'de eğitim ve kültür merkezi yaratmak amacıyla çalıştıklarını dile getiren Rabuş, "Eğitim bayramıyla ister eğitim, ister ekonomik nedenlerle ilçeden ayrılan hemşerilerimizi buluşturmayı hedefliyoruz. 1937'de çekilen fotoğraf Türkiye'nin de gururu olmalı. İlçede herkes o fotoğrafa adeta gözü gibi bakar. Çünkü o fotoğrafta ilçe halkının babası, dedesi Cumhuriyet Bayramı etkinliklerinde yer almıştır" dedi.

BİZE ULAŞIN