İlk defa uçurtma uçurdular

44 kişinin katledildiği Bilge köyünün çocukları ilk defa uçurtma uçurarak streslerini attı.

Mardin'in Mazıdağı ilçesine bağlı olan ve bu yıl Mayıs ayında 44 kişinin katledildiği Bilge köyünde Mezopotamya Uçurtma Şenliği kapsamında uçurtma etkinliği düzenlendi.

Etkinlikle ilgili bilgi veren Mardin Gençlik ve Spor Şube Müdürü Mehmet Fidan, Mezopotamya Film Festivali sayesinde Bilge köyünden getirdikleri çocukların ilk defa uçurtma uçurarak streslerini attıklarını söyledi. Sabahın erken saatlerinde başlayan uçurtma şenliği sayesinde gökyüzü rengarenk olurken ilk defa uçurtma uçuran Bilge köylü çocuklara profesyonel olan büyükleri yardım etti.

Şenliği, Mezopotamya Uçurma Şenliği için İstanbul, Kütahya ve Ankara'dan gelen profesyonel uçurtmacılarla Martı Uçurtma Kulübü öncülüğünde düzenlediklerini anlatan Gençlik ve Spor Şube Müdürü Fidan, "Amacımız buradaki çocuklara gençlere uçurtma kültürünü aşılatmak ve yaygınlaştırmak. Bilge köyündeki yetim çocuklarımızla birlikte yetiştirme yurdundaki çocuklarımızı da davet etik. Burada Bilge köyünden gelen çocuklarımızı gençlerimizle kaynaştırarak ortak bir kültürü yaşatmak istiyoruz. Çocuklar burada ilk defa bir uçurtma uçurduklarını ifade ediyor ve bu onlara ayrı bir heyecan katıyor. Bu heyecanlarını bizimle paylaşıyorlar. Bizler de bu tür ortamları onlarla birlikte paylaşmak istiyoruz. Geldikleri için onlara teşekkür ediyoruz" dedi.

Uçurtma şenliğine Bilge köyünden katılan 5.sınıf öğrencisi Fatma Çelebi şenlik sayesinde ilk defa uçurtma uçurduklarını belirterek uçurtma ile birlikte kendisinin de uçtuğunu hissettiğini söyledi.

Uçurtmayı ancak dört-beş denemeden sonra uçurabildiğini belirten Çelebi, bir dahaki sefere yapacağı uçurtmanın üzerine kendi fotoğrafını yapıştırmak istediğini ifade etti. 10 yaşındaki Sinan Çelebi ise uçurtma uçurma duygusunun çok güzel olduğunu kaydederek kendilerine bu imkanları veren büyüklerine teşekkür ettiğini söyledi.

Şenlik sayesinde çocuğu, genci, kadını, erkeği tüm Mardinlilerle birlikte uçurtma uçurduklarını anlatan Martı Uçurtma Kulübu Mardin sorumlusu Zahit Mungan ise, "Çocuklar için değişik sürprizler hazırladık. Festivalde ayrıca 3 dalda yarışma düzenledik. En yükseğe çıkan uçurtma ve yardım almadan uçurtma uçuran en küçük uçurtmacı ile en yaşlı uçurtmacılara bazı küçük hediyeler ve plaket verdik" diye konuştu. Uçurtmaların yıllardır ortak kültürün bir parçası olduğunu söyleyen Mungan, "Çocukluğumuzun en güzel anılarında uçurtma var. İpinden tuttuğunuz uçurtma sizi ruhunuza bağlıyor ve sizi günlük sıkıntılarınızdan koparıyor" şeklinde konuştu. Yerel yönetimlerin destek vermediği şenliğin sponsorluğunu ise Hezerfan uçurtma firması ile Rıdvan Fidan sağladı.

BİZE ULAŞIN