44 yaşında ama 8 yaşındaki çocuk gibi

Çocukluğunda geçirdiği rahatsızlık nedeniyle 44 yaşında olmasına rağmen 8 yaşındaki bir çocuğun bedensel yapısına sahip olan, koltuk değnekleriyle güçlükle yürüyebilen Seniha Tokdil'e, ikinci eşi tarafından da terk edilince Kaymakamlık sahip çıktı.

Adana'nın merkez Seyhan ilçesinin Mithatpaşa Mahallesinde, perdesi bile bulunmayan, tahta bir divan ve birkaç parça eski eşyanın bulunduğu kiralık bir evde yaşayan, eşi terk edince kira parasını bile ödeyemeyen Seniha Tokdil, yolda karşılaştığı ve aynı mahallede Toplum Destekli Polislik Büro Amirliğinde görev yapan iki polisin dikkatini çekti.

Polisleri görünce ağlamaya başlayıp yardım isteyen Seniha Tokdil, bu polisler aracılığıyla Seyhan Kaymakamı İsmail Hakkı Develi'ye ulaştırıldı. Kaymakam Develi'nin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) Müdürü Ülkü Kurtoğlu'nu görevlendirmesinin ardından ilk etapta gıda ihtiyacı giderilen Seniha Tokdil'in yüzü gülmeye başladı.

Koltuk değnekleriyle ayakta durabilen Seniha Tokdil, kendisine yardımda bulunan polis memurları Yusuf Karaman ve Hurşit Pekdemir'in yardımıyla evine dönerken, AA muhabirine, bütün yaşamının acılarla dolu olduğunu söyledi.

''SENDEN KURTULDUK DİYE SEVİNİYORDUK''

Henüz 3 yaşında eklem romatizmasıyla tanışan, 44 yaşında olmasına rağmen 8 yaşındaki bir çocuk gibi yaklaşık 130 santimetre boyunda görünen Tokdil, aslen Tokatlı olduğunu, kendisini ömür boyu eş olarak kabul edeceğine inandığı kişiyle evlenip Adana'ya yerleştiğini ancak, bu sevincinin uzun sürmediğini anlattı.

İlk eşinin sürekli alkol alıp her gün kendisini dövdüğünü, bu yüzden dayanamayıp ayrıldığını dile getiren Seniha Tokdil, ''Tekrar memlekete döndüğümde ailem beni kabul etmedi. Bana 'senden kurtulduk diye seviniyorduk' dediler. Bunun üzerine tekrar Adana'ya döndüm'' diye konuştu. Tokdil, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Burada karşıma dünya iyisi bir insan çıktı, bana hep değer verdi, hiç üzmedi. Ama bu kez ailesi karşımıza çıktı. Birlikte mutlu yaşayıp giderken, memleketinden gelen ailesi 'biz bunu gelin olarak nasıl tanıtacağız' diyerek beni kabul etmediler. İkinci eşim çok direnmesine rağmen ailesini ikna edemeyince beni terk etti. Eşim gittiğinden beri komşularımın verdiği ekmekle karnımı doyuruyordum. Kiramı ödeyemedim. Sokakta kalmak üzereyken mahallede karşıma çıkan iki polis memuru benim yaşamımı değiştirdi.''

Seyhan Kaymakamı İsmail Hakkı Develi ise Emniyet Müdürlüğü'nün başarıyla uyguladığı Toplum Destekli Polislik uygulaması kapsamında görev yaparken gördükleri muhtaç bir kişinin kendisine ulaşmasını sağlayan polis memurlarını kutladı.

Kaymakam Develi, SYDV kanalıyla devletin, yardıma muhtaç herkesin yanında olduğunu belirterek, ''Seniha kardeşimiz de artık devletin himayesinde. Ona sahip çıkacağız. Evinin kirasını da öderiz. Şu anda bir evin ne ihtiyacı varsa hepsi karşılandı. Ancak, bu vatandaşımız kendisine bakacak durumda değil. Yürümede güçlük çektiği, kemikleri yeterince gelişmemiş olduğu için merdiven bile çıkamıyor. Onu özürlülere yönelik hizmet veren tam donanımlı bir rehabilitasyon merkezine aldırabiliriz. Bu alternatifi de değerlendiriyoruz'' dedi.

BİZE ULAŞIN