A Gribi aşısı için geri sayım

İlk parti A gribi aşısı, Ekim ayının üçüncü haftasında yurda gelecek. 43 milyon doz aşının teslimatı Aralık sonuna kadar tamamlanacak. Hacılar ve çocuklar ilk önce aşılanacak

Dünyada 210 bin kişiye bulaşan ve 2 bini aşkın kişinin ölümüne neden olan A Gribi'ne karşı aşı üretimi ve dağıtımında son dönemece gelindi. Türkiye, A Gribi'ne karşı aşılanmak için gün sayıyor. Bu ayın üçüncü haftası, 43 milyon doz aşının ilk etabı olarak 11 milyon doz aşı gelecek. Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Seracettin Çom, Aralık ayı sonuna kadar aşı teslimatının tamamlanacağını ifade etti. Aşıların üç firmadan alındığına dikkat çeken Çom, "Hangi ay, kaç doz üretim yapabilecekler, ona göre aşılamaya hız vereceğiz. Ama hacılar, hamileler, 6-25 ay arası çocuklar, diyabet, kalp gibi kronik hastalıklara sahip olanlar, 65 yaş üstü yaşlılar, ilk ve orta öğrenimdeki çocuklar aşılanacak gruplar arasında ilk sırada. Üniversite öğrencilerini de listeye ekledik" dedi.

YENİ SALGIN UYARISI
Çom, aşının ilk etabının hacılara yetişememesi halinde, hacca gidip, aşılama işlemlerini orada yapacaklarını da söyledi. Aşılamanın yapılacağı grupları Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu belirliyor. Kurul, kilit personel olan ve devletin asli görevlerinin sürdürülmesini sağlayan başbakan, cumhurbaşkanı ve bakanlara da öncelikli gruplar arasında yer veriyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) salgın uyarısında bulunduğuna dikkat çeken Çom, şunları söyledi: "A Gribi kıtalararası yayılıyor. İkinci dalga ihtimali kuvvetli. WHO bunun altını çiziyor. Bizim bilim adamlarımız da doğruluyor" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN