Doktor, ödem ve iki kırığa sağlam raporunu savundu

Avcılar'da bir parkta polis tarafından dövülen ve bacaklarında iki kırık, beyninde ödem oluşan üniversiteli gence 'sağlam raporu' veren doktorun, şüpheli sıfatıyla ifadesi alındı

İstanbul Avcılar'da bir parkta polisler tarafından dövülen üniversite öğrencisi Güney Tuna'ya 'darp edilmediğine' dair rapor veren doktor E.E. de şüpheli sıfatıyla ifade verdi. Avcılar Denizköşkler Mahallesi Mustafa Burcu Parkı'nda, geçtiğimiz cumartesi akşamı polis memurları tarafından darp edilen, bacaklarında iki kırık ve beyninde ödem oluşan Aydın Üniversitesi öğrencisi 21 yaşındaki Güney Tuna ile ilgili soruşturma devam ediyor. Tuna'yı dövdüğü ve götürdüğü hastaneden sağlam raporu aldığı iddia edilen polis memuru Muhammet B. tutuklunarak cezaevine konmuştu. Tuna'ya sağlam raporu veren Avcılar Semt Polikliniği doktoru E. E. de,Küçükçekmece Savcılığı'na ifade verdi.

'DARP İZİ YOKTU'
Şüpheli sıfatıyla savcıya ifade veren doktor E.E.'nin, Tuna'ya sağlam raporu verilmesini polisin istediğini söyleyerek, "Göğüs, kafa, karın ve başta darp izi, belden aşağısında da herhangi bir patalojik sorun yoktu. Kendisine sorduğumda da 'Bir şeyim yok' dedi. Ben görevimi kötüye kullanmadım" dediği öne sürüldü. Tedavisi süren Güney Tuna ise doktorun kendisini muayene etmediğini belirterek, "Biraz kendime geldim, polisler yanımdaydı. Korkudan, bacağımdaki kırıklara rağmen doktora 'bir şeyim yok' dedim" diye konuştu. Öte yandan Emniyet Genel Müdürlüğü'nce başlatılan soruşturmada üç başmüfettiş, baba Cengiz Tuna ile anne Tuna'nın da ifadesini aldı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne gelen baba Tuna, "Devletin bu işin üzerine çok sıkı bir şekilde gittiğini takip ediyoruz. Doktor görevini ihmal etti. Suçlu herkes cezasını çekecek" dedi.

'SÜRECİ YENİ BAŞLATTIK'
Türk Tabibleri Birliği Genel Sekreteri Hüseyin Demirdizen ise henüz soruşturma başlatmadıklarını belirterek, "Hastaneden bilgi istedik. Mesleki, tıbbi ya da idari bir sorun var mıdır yok mudur o değerlendirilecek. Hekim, tıbbi kanaatini gerekli bilimsel incelemeyi yapmadan oluşturmuşsa, bu suçtur. Tespit edilirse Onur Kurulu'na veririz. Kurul, hekime uyarıdan, geçici bir süre meslekten uzaklaştırmaya kadar çeşitli cezalar verir" dedi.

'MUAYENE ETMEDEN RAPOR HAZIRLADI'
Polis dayağı sonucu bacaklarında iki kırık, beyninde ise ödem oluşan olayın mağduru üniversiteli Güney Tuna, doktorun kendisini muayene etmeden rapor hazırladığını söyledi.BİZE ULAŞIN