Sürgündeki "Gülsüm" ineğe yoğun talep

Malatya'da bir okulun bahçesine girerek Atatürk büstünü kıran ve sahibi tarafından ''sürgüne gönderilen'' ''Gülsüm'' adlı ineğe Kurban Bayramı öncesinde yoğun talep olduğu öğrenildi.

''Sürgüne gönderildiği'' ilk günlerde Malatya'nın dışında çok sayıda kişinin satın almak istediği, İstanbul Üniversitesi'nde kendilerine 'Gülsüm Köyüne Geri Dönsün İnisiyatifi' adını veren bir grup öğrencinin afiş hazırlayarak köyüne dönmesini istediği ineği, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde kurbanlık olarak almak isteyenler sahibi Ömer Ateş'e teklifte bulunuyor.

Ömer Ateş, Kurban Bayramı'nın yaklaştığını, birçok kişinin telefonla arayarak ''Gülsüm''ü satın almak istediğini söyledi. ''Gülsüm''ün süt verdiğini ve kendisi için değerli olduğunu belirten Ateş, ineği satmayı düşünmediğini, özellikle de kesilmesine razı olamayacağını anlattı. Ateş, şunları söyledi:

''Gülsüm, buraya geldikten sonra bir de yavru doğurdu. 'Kader' adını verdiğimiz yavrusunun durumu da iyi. Bayramın da yaklaşmasıyla 'Gülsüm'ü satmam için çok sayıda teklif aldım. Her gün satın almak isteyen talipler geliyor veya arıyorlar. Ancak benim 'Gülsüm'ü satmak gibi bir niyetim yok. Hele de kesilmesine hiç razı olamam.''

''GÜLSÜM'ÜN HATIRINI SORAN DA VAR YEMEK İSTEYEN DE...''

''Gülsüm''ü satın alma tekliflerini reddeden Ömer Ateş, aynı kişilerin bu kez de ''Kader''i satın almak istediğini ifade ederek, şunları kaydetti:

''Gülsüm'ün hatırını da soran var, yemek isteyen de. Gülsüm'ün sütünü ve peynirini talep edenlere olumlu yanıt vermeye çalışıyorum, ancak kurbanlık için satmayı kesinlikle düşünmüyorum, buna vicdanım el vermez. Gülsüm'ü satmayacağımı söylediğim kişiler 'Bari yavrusunu satın' diyorlar. Ancak ben onu da satmak istemiyorum.

Malatya'nın Yeşilyurt ilçesine bağlı Kadiruşağı köyünde ''Gülsüm'' adı verilen inek, sahibinin elinden kaçarak ilköğretim okulunun bahçesindeki Atatürk büstünü kırınca, Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından soruşturma açılmış, olayla ilgili köylülerin de ifadesi alınmıştı.

İneğin sahibi, ceza alma korkusuyla Gülsüm'ü İnekpınarı mezrasındaki bir yakınına değerinin çok altında bir bedelle vermişti.

BİZE ULAŞIN