'Kadının adı' şiddet istatistiklerinde

İstanbul'da polis ve jandarmanın sorumluluk bölgelerinde yapılan istatistiklere göre 2009'un ilk 10 ayında 14 bin 179 kadın çeşitli şekillerde şiddete uğradı

Türkiye'nin en büyük sorunlarından biri olan "kadına yönelik ve aile içi şiddet" vakalarında polis ve jandarma kayıtları önemli delil teşkil ediyor. İstanbul'daki polis ve jandarmanın kendi sorumluluk bölgelerinde yaşanan şiddet vakalarına ilişkin istatistiki çalışması, İstanbullu kadınların durumunu gözler üzerine seriyor. Buna göre, İstanbul'da son 6 yılda 69 bin 689 kadın şiddet mağduru oldu. 2008'de 17 bin 752 kadın şiddete uğradı. 2009'un ilk 9 ayında ise bu 14 bin 79'u buldu.

POZİTİF GELİŞME DE VAR
Öte yandan kayıtlarda "aile içi şiddet" oranlarında eskiye oranla yaşanan düşüş dikkat çekiyor. İstanbul Valiliği İnsan Hakları Masası Başkanı Avukat Vildan Yirmibeşoğlu, Türkiye'de hâlâ yüksek olan şiddet rakamlarının üzüntü verici olmasına karşın, 'aile içi şiddet' vakalarındaki azalmanın 'pozitif bir gelişme' olduğunu söyledi. Benzer bir iyileşmenin kendi birimlerine de yansıdığını belirten Yirmibeşoğlu şöyle konuştu: "Özellikle, aile fertlerine kötü muamelede eskiye göre bir azalma görülüyor. Bu konuda bir bilinçlenme olmuş, demek ki, yasaların ve sivil toplum örgütlerinin çalışmalarının sonuç vermeye başladı. Bu alandaki çalışmalar diğer vakalar üzerinde de yapılmalı." Kadına yönelik şiddet eylemleri polis ve jandarma bağlı oldukları sorumluluk bölgelerinde; töre ve namus cinayeti, öldürme, kasten yaralama, ırza geçme, ırza tasaddi, tehdit, cinsel istismar, cinsel ilişki, cinsel taciz, darp, aile fertlerine kötü muamele, fuhuş - fuhuşa teşvik, kişilere karşı diğer suçlar olarak farklı başlıklar altında değerlendiriyor.

BİZE ULAŞIN