Türkiye'de ilk: Motorlu çiviyle boyunu uzattı

Geçen yıl geçirdiği trafik kazası sonrası bacağı 5 santim kısa kalan Hale Denizli, Türkiye'de ilk kez uygulanan bir yöntemle eski haline kavuştu

Türkiye'de ilk kez motorlu çivilerle bir genç kızın bacağı uzatıldı. Boeing uçaklarında kullanılan mikro motorlardan esinlenilen ve dünyada yeni olan bu yöntemin maliyeti balıkçı babasının sigortasından karşılanıyor. Hale Denizli bundan bir yıl önce işine gitmek üzereyken trafik kazası geçirdi. Ona çarpan dolmuş nedeniyle tam 7 kez ameliyat oldu. Ameliyatlar sonunda bacağı 5 santim kısa kaldı. Kalçadan kemik alınıp kondu, ağrılarını dindirmek için demir çubuklar konuldu olmadı. Kısa kalan bacağı nedeniyle topallamaya başlayan genç kızın omuriliğinde sorunlar oluşmaya başladı. Müthiş ağrılar çekti. Ancak yirmi yaşındaydı ve topal olarak hayatını geçirmek istemiyordu. Bacağını yeniden uzatmanın yollarını araştırmaya başladı. Bu sırada kısalan bacağının uzatılabileceğini internetten okudu. Marmarisli Denizli boy uzatma ameliyatı için İstanbul'a Şişli Etfal Hastanesi'ne geldiler. Bacak uzatılabiliyordu ancak bu yöntem son derece zorluydu bir yıla yakın bacağında demir bir kafes taşıması gerekiyordu. Hale Denizli buna bile razıyken doktorlar dünyada son derece yeni bir yöntemden bahsettiler. Avrupa'da henüz birkaç merkezde kullanılan yöntem Türkiye'de ilk kez uygulanacaktı. Onaylar alındı, yurtdışından özel motor getirildi. Hale Denizli'nin tüm operasyon maliyeti balıkçılık yapan babasının SGK'sı tarafından karşılanabiliyordu.

BOEING MOTORU GİBİ

Bir saat süren operasyonla içinde bir motor bulunan ve kurşun kalemden biraz daha uzun ve kalın olan çubuk Hale Denizli'nin bacağına takıldı. Çubuk dışardan hiçbir şekilde görülmüyordu kemik içine yerleştiriliyordu. Ancak içinde küçük bir motor vardı. Bu motor boeing uçaklarının mikro motorlarını üreten firma tarafından tasarlanmıştı. Çok küçük olmasına karşın hiç bozulmuyordu. Motorun kabloları son derece inceydi onlar da derisinin altına yerleştirildi. Tüm operasyon bacağında daha sonra hiç izi kalmayacak dört küçük delikten yapıldı. Şimdi günün belirli saatlerinde dışardan verilen elektrik akımı ile her gün bacağın bir milim uzaması sağlanıyor. Hale Denizli'ye doktorları bacağını nasıl uzatacağını gösteriyorlar. Bacak uzarken steteskop yardımıyla motorun sesi dinlenebiliyor. Şimdilik bacağının üzerine tam olarak basamıyor ama dört ay sonra bacağı eski boyuna gelecek. Çubuk bacağının içinden çıkartılacak. Hale Denizli'den sonra boy uzatma ameliyatları çok daha konforlu bir şekilde yapılabilecek.

'4 AYDA SONUÇ ALINIYOR'
Doç. Dr. Metin Küçükkaya
(Şişli Etfal Hastanesi Ortopedi Bölümü Klinik Şefi)
Bu yöntem boy uzatma ameliyatlarında yeni bir teknoloji olarak kabul ediliyor. Şimdilik kozmetik amaçlı kullanılması tavsiye edilmiyor. Dışardan hiçbir şey görülmediği için hasta için çok daha konforlu hayatını sürdürebiliyor. Diğer yöntemle bir yılda sonuç aldığımız hastalarda dört ayda uzama sağlanıyor. Bu yöntemin ancak belirli kliniklerde kullanılmasına izin veriliyor. Türkiye'de ilk kez uyguladık. Şu anda tek bacağın uzaması için kullandık iki bacak için de uygulanabilecek.

BİZE ULAŞIN