Yalova'da naylon poşet kullanımına son

Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal, kentte esnafa bez torba dağıtarak, naylon poşet kullanımını önlemeye çalışacaklarını söyledi.

Yakup Koçal, yaptığı açıklamada, kentte naylon poşet kullanımının ilk etapta azaltılması ve sonrasında tamamen kaldırılması için çalışmalara başladıklarını bildirdi.

''Geleceğimiz İçin naylon poşetten vazgeçin'' sloganıyla bir kampanyayı hayata geçirdiklerini ifade eden Koçal, bu projenin çevrenin korunması yolunda çok önemli adım olduğunu söyledi. Koçal, gelecek nesillere yaşanabilir bir çevre bırakmak amacıyla yola çıktıklarını belirterek, şunları kaydetti:

''Halkımıza ve esnafımıza bez torba dağıtarak, naylon torba kullanmamaları konusunda telkinde bulunacağız. Tabii ki bir kerede 'bunu yasakladık kullanmıyoruz' demeyeceğiz. Amacımız öncelikle kullanım oranını azaltmak, daha sonra da tamamen kaldırmak. Önümüzde bu konuda güzel bir örnek var. Sigara yasağı şu anda yüzde 100 olmasa da yüzde 85 oranında bir başarı elde edilmiş durumda. Kentimizi Avrupa standartlarına çıkarmak amacındayız.''

Proje kapsamında ilgili market yöneticileri ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle toplantı yaptıklarını ve fikir alışverişinde bulunduklarını anlatan Koçal, pilot uygulamanın kapalı pazar yerinde başlatılacağını bildirdi.
BİZE ULAŞIN