İGDAŞ'tan baca gazı uyarısı!

İstanbul Gaz Dağıtım Sanayi ve Ticaret A.Ş. (İGDAŞ), vatandaşları baca gazı zehirlenmelerine karşı kış gelmeden bacalarını kontrol ettirmeleri konusunda uyardı.

  1. Haberler
  2. Yaşam
Çarşamba 14.10.2009 16:31 ABONE OL
İGDAŞ'tan yapılan yazılı açıklamada, bacalı doğal gaz cihaz kullanıcılarının kışa girmeden önce mutlaka bacalarını kontrol ettirerek, bakım yaptırmaları gerektiği kaydedildi.

Doğal gazın zehirsiz olduğu, diğer tüm yakıtlarda olduğu gibi yandığı zaman karbonmonoksit gazının ortaya çıktığı belirtilen açıklamada, şu uyarılara yer verildi:

''Bacada problem olduğunda, doğal gaz yakıcı cihazın bulunduğu ortama dolan karbonmonoksit gazı zehirlenmeye sebep olmaktadır. Bacaların periyodik olarak kontrol edilmemesi, bakım ve temizliğinin yapılmaması sebebiyle baca gazı dışarı atılmayıp, iç mekana dolmaktadır. Bacalı cihaz kullanıcıları için baca temizliği bu yüzden hayati önem taşımaktadır. Vatandaşlarımızın, bacalarını itfaiye ya da itfaiyenin yetkilendirdiği firmalara temizlettirmesi gerekmektedir. Doğal gaz yakıcı cihazlarında bulunan baca sensörleri de cihaz üreticisi yetkili firmalara kontrol ettirilmeli, özellikle sonbahar aylarında lodosun etkili olduğu günlerde baca çekişi ve sızdırmazlığı kontrol edilmeli, doğal gaz cihazının bulunduğu mekanda yatılmamalı, ortamdaki hava alışverişini sağlayan menfez ise kesinlikle kapatılmamalıdır.''
BUGÜN NELER OLDU