Kaymakamın sözleri 'etek' krizi yarattı

Bayındır Kaymakamı'nın okul müdürlerine "Toplantıya erkek müdürler etek, kadınlar pantolon giyerek gelsin" dediği iddia ediliyo

  1. Haberler
  2. Yaşam
Salı 14.10.2009 ABONE OL
İzmir'in Bayındır ilçesinde okul müdürlerini başarısız bulan kaymakamın, "Sonraki toplantıya erkek müdürler etek, kadınlar da pantolon giyerek gelsin" dediği iddia edildi, ortalık karıştı. Sendika temsilcileri kaymakam için suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı. Kaymakamın da çevresine "İftira atıyorlar, sözlerim çarpıtıldı" dediği öğrenildi. İddiaya göre, Bayındır Kaymakamı Alaattin Aktaş, geçtiğimiz cuma günü okul müdürleriyle toplantı yaptı. Aktaş, eğitimde gerçekleşen yatırımlara ve ilçede öğretmen açığı bulunmamasına rağmen gelinen noktanın başarılı olmadığını bildirdi. Bazı okul müdürleri ise ÖSS ve ÖYS'de yüzde 58, SBS'de ise yüzde 54'lük iyi bir başarı oranının yakalandığını söyledi. Bunu başarı olarak görmeyen Aktaş ise "bundan sonra yapılacak ilk toplantıya erkek müdürlerin etek, kadınların da pantolon giyerek gelmesini" istedi. Salon bir anda karışırken, bazı müdürler bu ithamın çok ağır olduğunu söyleyip salonu terk etti. Önceki gün öğretmen evinde bir araya gelen bir grup erkek öğretmen, birbirlerine "Ben etek giymeye gidiyorum. Sen daha giymeyecek misin?" diye seslenerek Aktaş'ı protesto etti.

YARGIYA TAŞIYACAKLAR

Türk Eğitim-Sen İlçe Temsilcisi Sibel Akaslan ile Eğitim-Sen Temsilcisi Şenol Memiş de ortak açıklamalarında Kaymakam Aktaş'ın öğretmenlerin onuruyla oynadığını, savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi. Kaymakamın bu sözlerinin ilçede görev yapan öğretmenler üzerinde psikolojik baskı ve gerilime neden olduğunu kaydeden sendika temsilcileri, "Şikayetimizi, Milli Eğitimden sorumlu Vali Yardımcı Sait Topoğlu'na da bireysel olarak ilettik. Kaymakamın tavrını yersiz, yanlış ve kabul edilemez buluyoruz. Söylemiyle görev ve yetkisini aşmıştır. Çalışma şevkimiz kırıldı. Özür dilemekle geçiştirilemez" dedi.