Yağış ve lodosa dikkat! - HARİTALI

Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmelere göre 5 günlük haritalı hava tahminleri...

Yapılan son değerlendirmelere göre; Batı Karadeniz, İç Anadolu'nun iç ve batı kesimleri (Eskişehir, Ankara, Konya, Çankırı, Yozgat, Kırıkkale, Aksaray, Kırşehir, Nevşehir ve Kayseri), Batı Akdeniz (Antalya, Isparta, Burdur), Samsun, Çorum, Amasya ve Ordu ile sabah saatlerinde Denizli ve Afyonkarahisar çevreleri sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; Batı Akdeniz'de (Antalya, Isparta ve Burdur) kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

"OLİMPOS'U SEL VURDU!" HABERİNİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

HAVA SICAKLIĞI: Kuzeybatı kesimlerde hissedilir derecede (6 ila 10 derece) olmak üzere ülke genelinde azalarak mevsim normalleri altında seyredecek.

RÜZGAR: Genellikle güney ve güneybatı (Lodos), Marmara ile Batı Karadeniz kıyılarında batı ve kuzeybatı (Karayel) yönlerden orta kuvvette, yağış alan yerlerde yağış anında kuvvetli olarak esecek.

METEOROLOJİ'DEN UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların Batı Akdeniz'de (Antalya, Isparta ve Burdur) kuvvetli olması beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuz şartlara karşı (yıldırım düşmesi, lokal su baskını ve ani sel vb) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

LODOS FIRTINASI UYARISI : Kırklareli ve Tekirdağ çevrelerinde, Kıyı Ege'de (İzmir, Muğla, Aydın, Manisa), Batı Akdeniz'de kuvvetli olacak yağışlarla birlikte, rüzgarın; Marmara, Ege ve Batı Karadeniz'in batısında güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden fırtına (60-80 km/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuz şartlara karşı (Çatı uçması, doğalgaz kaynaklı baca zehirlenmeleri, deniz ve kara ulaşımında aksamalar, yıldırım düşmesi, lokal su baskını ve ani sel vb) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

DENİZLERDE FIRTINA UYARISI : Rüzgarın; güney ve güneybatı yönlerden Ege'de 6 ila 8 (60 ila 80 km/sa), Marmara ile Batı Karadeniz'in batısında 5 ila 7 (40 ila 60 km/sa) kuvvetinde esmesi beklendiğinden oluşabilecek olumsuz şartlara karşı (deniz ulaşımında aksamalar vb.) denizcilerin ve ilgililerin tedbirli ve dikkatli olmaları gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA :
Genellikle parçalı, sabah saatlerinde doğusu çok bulutlu geçecek.

EGE : Genellikle parçalı, iç kesimleri çok bulutlu, sabah saatlerinde Afyonkarahisar, Denizli ve Muğla'nın Marmaris ilçesi kısa süreli sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

AKDENİZ : Parçalı çok bulutlu, batısı (Antalya, Isparta ve Burdur) kuvvetli olmak üzere aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

İÇ ANADOLU : Parçalı ve çok bulutlu, iç ve batı kesimleri (Eskişehir, Ankara, Konya, Çankırı, Yozgat, Kırıkkale, Aksaray, Kırşehir, Nevşehir ve Kayseri) aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek.

BATI KARADENİZ :
Parçalı çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ : Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Samsun, Çorum, Amasya ve Ordu çevreleri aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

DOĞU ANADOLU : Az bulutlu ve açık, zamanla kuzey ve batısı parçalı bulutlu geçecek.

GÜNEYDOĞU ANADOLU : Az bulutlu ve açık geçecek. Sabah saatlerinde Adıyaman çevrelerinde toz taşınımı bekleniyor.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...

BİZE ULAŞIN