'Kocam inanmadı katliam yaptı'

Bilge köyü katliamına neden olduğu öne sürülen Fersi Çelebi, kocasının kendisine inanmadığı için katliam yaptığını söyledi

Mardin'in Bilge köyünde 44 kişinin öldürülmesiyle ilgili, 9'u tutuklu 13 sanık hakkında açılan ve güvenlik gerekçesiyle Çorum'a alınan davanın ikinci duruşması dün yapıldı. Katliamda öldürülen Fesih Çelebi ile ilişkisi olduğu ve ondan hamile kaldığı iddia edilen Mehmet Çelebi'nin eşi Fersi Çelebi'nin talimatla alınan ifadesinde, "O adamla birlikte olmadım, tecavüze de uğramadım. Ama o kişi tarafından rahatsız edildiğim doğru. Kocam bana inanmadığı için katliam yaptı" dediği öğrenildi. Çorum Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşma 18 yaşından küçük sanık nedeniyle kapalı yapıldı. Mahkeme, saldırı tarihindeki hava şartlarına benzer bir günde Bilge köyünde keşif yapılarak, dosya kapsamındaki ifadelerin doğruluğunun araştırılmasını kararlaştırdı. Benzer hava şartlarının hangi tarihlerde olacağı konusu ise Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi'nden sorulacak. Saldırının gerçekleştiği yerde aydınlatma ışığı olup olmadığı da araştırılacak.

DNA TESTİNDEN VAZGEÇİLDİ

Mahkeme heyeti ayrıca, sanıklardan "Şıh Mehmet" lakaplı Mehmet Çelebi'nin eşi Fersi Çelebi'nin yaklaşık bir ay önce doğurduğu bebeğe DNA testi yapılmasından da vazgeçti. Daha önce, Fersi Çelebi ile Fesih Çelebi arasında ilişki olup olmadığının araştırılması için doğacak çocuğa DNA testi uygulanması kararlaştırılmıştı. Mahkeme, Mehmet Çelebi'nin, eşi Fersi Çelebi ile ölen Fesih Çelebi arasında ilişki olduğunu görmediğini söylemesi, Fersi Çelebi'nin de talimatla alınan ifadesinde böyle bir ilişkiyi reddetmesi üzerine DNA testinden vazgeçti. Fersi Çelebi'nin ifadesinde, "O adamla birlikte olmadım, tecavüze de uğramadım. Ama o kişi tarafından rahatsız edildiğim doğru. Kocam bana inanmadığı için katliam yaptı" dediği öğrenildi. Mahkeme 9 tutuklu sanığın tutukluluğunun devamına karar verirken, duruşmayı 20 Kasım'a erteledi.

BİZE ULAŞIN