Olimpos'u sel vurdu

Antalya'daki sağanak yağış, Olimpos Deresi'nin taşmasına neden oldu. Olimpos'taki dünyaca ünlü ağaç evleri yıkan sel suları, 50'den fazla otomobili de denize sürükledi

Antalya'nın Kumluca ilçesine bağlı Yazır köyünün dünyaca ünlü Olimpos bölgesinde önceki gece başlayan şiddetli yağış sele neden oldu. Sel, Olimpos Deresi'ni taşırdı; dere yatağının kenarına kurulan ağaç evler ve restoranları yıktı, tatilcilerin otomobillerini denize sürükledi. 2007'de büyük bir yangın da atlatan Kadir'in Ağaç Evleri'nde kalan, aralarında yabancı turistlerin de olduğu 60 kişi bölgeyi terk etti. İşletmenin resepsiyon, idari bina ve tuvalet olarak kullanılan bölümünün yaklaşık 5 metre kaydığı gözlendi. Ünlü 'Öküz Bar' ise tamamen yok oldu. Bölgede yaşayan vatandaşlar 50'den fazla otomobilin kaybolduğunu söyledi. Ayrıca Beykonak beldesi ile Beşikçi köyünde yaklaşık bin dönüm tarım arazisi sular altında kaldı, 500 civarında sera hasar gördü.

SELDEN FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

OKULLAR TATİL EDİLDİ

Sabah erken saatlerde bölgeye giden Antalya Valisi Alaaddin Yüksel, 02.00 ile 08.00 saatleri arası metrekareye 130.8 kilogram yağış düştüğünü, hızı 60 kilometreye varan fırtına yaşandığını bildirdi. Beşikçi köyünde 50 evin birinci katları ile Beykonak beldesindeki 80'inci Yıl İlköğretim Okulu ve Sevim Öner İlköğretim Okulu'nu su bastığını belirten Vali Yüksel bu okullarda eğitime bir gün ara verildiğini bildirdi. Öğle saatlerinde sel sularının çekilmesiyle birlikte bölgedeki vatandaşlar, kaybolan otomobillerini aradı. Sahil Güvenlik Komutanlığı'na ait bir helikopter de kıyı boyunca keşif uçuşu yaptı.

'YÜZYILIN FELAKETİ'
Bölgede çalışmalara başlayan AKUT Antalya Birimi Sorumlusu Yılmaz Sevgül, "Maddi hasar büyük. Bu olayın hafta sonu olmaması büyük şans. Çünkü tüm tesisler dolu olur ve can kaybı yaşanabilirdi" derken, Olimpos köyü muhtarı Halil Karataş da, "Sabaha karşı şiddetlenen yağmurun neden olduğu sel bizim için yüzyılın felaketi oldu'' ifadesini kullandı. Antalya'nın Alanya ilçesinde de birden bastıran sağanak yağış hayatı felç etti. Sabah saatlerinde etkili olan şiddetli rüzgardan sonra başlayan yağış, doluyla birlikte etkili oldu. Bazı mahallelerde bodrum ve zemin kattaki 100'den fazla evi su bastı. Şiddetli rüzgar ve sağanak yağış nedeniyle bazı araçlar devrildi, yollar kapandı. İtfaiye ekiplerinin önlemekte yetersiz kaldığı su baskınları vatandaşları ve esnafı mağdur etti. Manavgat ve İbradı ilçelerinde de sel alarmı verildi.

BİZE ULAŞIN