Şair Fazıl Hüsnü Dağlarca anıldı

Şair Fazıl Hüsnü Dağlarca, ölümünün birinci yılında mezarı başında anıldı.

Dağlarca için, Karacaahmet Mezarlığı 12. Ada'da bulunan mezarı başında anma töreni düzenlendi.

Kur'an-ı Kerim okunarak ve dualar edilerek başlayan törende bir konuşma yapan şair Egemen Berköz, ''Dağlarca artık fiziki varlığıyla aramızda değil. Ama şiirleriyle aramızda yaşıyor. Şiir yaratma biçimiyle son halk ozanımızdı. Tüm bedeniyle şiirdi'' sözleriyle Dağlarca'yı anlattı. Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk ise Dağlarca'nın ölümünün üzerinden bir yıl geçtiğini hatırlatarak, şunları söyledi:

''Onun ölümünden sonra, şiir ve edebiyatta onun yerini bir başkası dolduramadı. Onun mütevazi tavrını özlüyorum. Dağlarca mutluluğu, hüznü ve Türk Dili'nin kullanımını öğretti. Tam bir demokrasi aşığıydı. Her eserinde bunu hissetmek mümkündür. Kadıköy aşığıydı. Sağlığında, 'Ben çok gördüm, çok şey yaşadım' diyordu. Ama 'Kadıköy bir başka' diyordu. Dağlarca, Kadıköy ve Türkiye için bir şanstı.
Mühürdar'daki evini Kadıköy Belediyesi'ne bağışladı. Bu evin ismini, 'Dağlarca'nın Gökyüzü' olarak konulmasını istiyordu. Onun bu isteğini yerine getirmek için yasal süreci bekliyoruz.''

Törene, tiyatrocu Selçuk Uluergüven'in de aralarında bulunduğu bazı sanatçılar, eğitimciler, Kadıköylüler, öğrenciler ile vatandaşlar katıldı. Tören sonrası Dağlarca'nın mezarına, kırmızı karanfiller bırakıldı.

BİZE ULAŞIN