Sağanak yağış hayatı felç etti

Çanakkale'de etkili olan sağanak, hayatı olumsuz etkiliyor.

Çanakkale'de sabah saatlerinde başlayan ve bir ara şiddetini arttıran yağış nedeniyle, kent merkezindeki bazı cadde ve sokaklarda su birikintileri oluştu. Belediye ekipleri, vidanjör ve su pompalarıyla biriken suları boşaltmaya çalışıyor.

Meteoroloji yetkilileri, kentte sabahın erken saatlerinde başlayan yağışın zaman zaman etkisini arttırarak sürdüğünü, şu ana kadar metre kareye 20 kilogram yağış düştüğünü kaydetti. Bu arada, Sarıçay kenarında bulunan ve 'cuma pazarı' olarak adlandırılan, belediyeye ait kapalı pazar yerindeki esnaf da yağmurdan etkilendi.

Pazar tavanında açık olan bazı bölümlerden içeri giren yağmur suları nedeniyle, özellikle giysi satışı yapan esnafın malları zarar gördü. Pazarcılar, çadır brandalar açarak, mallarını korumaya çalıştı.

Her yağmurda, aynı durumun yaşandığını belirten esnaf, pazar yerinin bir bedel karşılığında kendilerine tahsis edildiğini, ancak kapalı olmasına karşın burada da çadır branda açmak zorunda kaldıklarını, belediye yetkililerden sorunun çözülmesi için yardım istedi.

ILICA DERESİ'NDE SU SEVİYESİ YÜKSELDİ

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesi Küçükkuyu beldesinde öğle saatlerinde başlayan yağmur, aralıklarla şiddetini artırarak devam ediyor.

Küçükkuyu'da yağmurun etkili şekilde yağması sonucu, Ilıca Deresi'ndeki su seviyesi yükseldi.
Taşma tehlikesi bulunmayan derenin sürüklediği çamur, tomruk ve atıklar, denizde kirliliğe neden oldu.
Denizin sahil kısmının büyük bölümü çamur rengini aldı, üzeri de çöplerle kaplandı. Küçükkuyu Belediye Başkanı Cengiz Balkan, şiddetli yağmurun devam ettiğini söyledi.

Yağmur nedeniyle çevre kirliliği yaşandığını belirten Balkan, ekiplerin, yağmurun etkisini kaybetmesiyle çevreyi kirleten atıkları temizleyeceğini kaydetti.

İSTANBULLU SAĞANAK YAĞMURA HAZIRLIKSIZ YAKALANDI

İstanbul'u etkisi altına alan sağanak yağmur, sokağa hazırlıksız çıkan vatandaşlara zor anlar yaşattı.

Meteoroloji yetkililerinin yağmur uyarılarına rağmen sokağa şemsiyesiz çıkan kimi vatandaşlar baştan ayağa ıslandı. Taksim İstiklal Caddesi'nde yürüyüş yapan vatandaşlar aniden bastıran yağmurla birlikte binaların saçak altlarına sığındı. Ellerinde bulunan kitap ve atkıları başları üzerine tutan vatandaşlar yağmurdan korunmaya çalıştı.

Bakırköy Özgürlük Meydanı'nda da birçok vatandaş aniden bastıran yağmura hazırlıksız yakalandı. Yağmurun şiddetini arttırması üzerine birçok vatandaş bina saçaklarına sığındı. Yağmur şiddetini azaltmakla birlikte aralıksız devam ediyor.

TEKİRDAĞ'DA LOGARLARIN TAŞMASI SONUCU CUMHURİYET MEYDANI SULARLA DOLDU

Tekirdağ'da öğle saatlerinde başlayan kuvvetli sağanak yağış şehir merkezinde etkili oldu.

Şehir merkezinde Turgut Mahallesi Ördekli Dere ve Hürriyet Mahallesi ile Köprübaşı mevkilerinde yağmur sularının birikmesi sebebiyle sel oluştu. Belediye ekipleri, sel baskınlarına karşı, tıkanan mazgalları açmaya çalıştı. Yağmur sularına karşı yetersiz kalan logarlar taştı. Az sayıdaki sel baskınları nedeniyle Aydoğdu ve Çınarlı mahallelerinde bazı evleri su bastı. Etkili sağanak yağışlar nedeniyle ana arterler de sular altında kaldı. Sürücüler sularla dolan yollarda ilerlemekte zorlandı. Çok sayıda
maddi hasarlı kaza meydana geldi.

MUĞLA'DA FIRTINA AĞAÇLARI DEVİRDİ

Muğla'da dün gece kısa süreli etkili olan yağmur ve fırtına yaşamı olumsuz etkiledi. Gece başlayan sağanak yağış ile fırtına nedeniyle vatandaşlar sokaklarda yürüyemez hale geldi.

Yağmur ile birlikte başlayan fırtınada Uğur Mumcu Bulvarı üzerinde bulunan kavak ağacı şiddetli rüzgara dayanamadı ve gövdesinden ikiye ayrıldı. Uğur Mumcu Bulvarı bir süre trafiğe kapatılırken, Belediye ekipleri tarafından ağacın kaldırılmasından sonra trafik tekrar açıldı.

ÇORLU'DA YOLLARDA OLUŞAN SU BİRİKİNTİLERİ VATANDAŞLARA ZOR ANLAR YAŞATTI

Çorlu'da etkili olan sağanak yağış vatandaşları hazırlıksız yakaladı. Yolun karşısına geçmeye çalışan vatandaşlar su birikintileri nedeniyle zor anlar yaşadı.

Çorlu'da öğle saatlerinde etkili olan ve yaklaşık yarım saat yağan sağanak yağmur bazı bölgelerde su baskınlarına neden oldu. Yağmura hazırlıksız yakalananlar zor anlar yaşarken Atatürk Bulvarı`nın bazı kesimlerinde geniş su birikintileri oluştu. Su birikintilerinin kaldırımların bazı bölümlerini de kaplaması vatandaşları zora soktu. Karşıdan karşıya geçmek isteyenler kadın, erkek, genç yaşlı demeden tel örgülere tırmandı, tüm tehlikelere rağmen duvar üzerinde yürüdü.

Diz seviyesine gelen sudan geçerken sadece yayalar değil araç sürücüleri de epey zorlandı. Yağışın etkisini yitirerek devam ettiği Çorlu`da özellikle alçak kesimlerde yaşayanlar su baskınlarına karşı uyarıldı.

BİZE ULAŞIN