İsrail'e yanıt: Nefret değil bir aşk filmi

İsrail, TRT'deki Ayrılık dizisinin "nefreti teşvik ettiğini" ileri sürdü. TRT'den, "Aşk filmi, bir ülkeyi hedef almıyor" yanıtı geldi. Yapımcı da "hepsi gerçek" dedi

İsrailli askerlerin silahsız Filistinli çocukları vurduğu, ardından da "one minute" damgasının ekrana geldiği "Ayrılık" dizisi diplomatik krize neden oldu. İsrail gazeteleri filmi manşetlere taşıyarak sert dille eleştirdi. İsrail Dışişleri Bakanlığı'nca önceki gece yapılan açıklamada, dizinin İsrail'e karşı nefreti teşvik ettiği gerekçesiyle Tel Aviv'deki Türk Büyükelçisi'nin çağrılacağı duyuruldu. Açıklamada, "İsrail ordusu askerlerini masum çocukların katili gibi gösteren böyle bir dizi, bırakın İsrail'le tam diplomatik ilişkileri olan bir ülkeyi düşman bir ülkede bile yayımlanmaya layık değildir" denildi. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ise "Tahrik edici. Bu yayın beni hayal kırıklığına uğrattı" dedi. İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, dizinin çok ciddi seviyede tahrik içerdiğini ve devlet kontrolünde yapıldığını söyledi. Dün sabah da, Türkiye Büyükelçiliği Geçici Maslahatgüzarı Ceylan Özen, Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. Özen, Dışişleri Bakanlığı'nın Avrupa Dairesi Başkanı Naor Gilon ile Kudüs'te görüştü. Görüşmede İsrail askerlerinin çocuklara ve Gazzeli sivillere bilinçli olarak ateş eden "kana susamış askerler" olarak gösterildiği iddia edildi.

NETANYAHU: TAHRİK EDİCİ
İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ise ülkesinde konuk ettiği İspanya Başbakanı Zapatero ile yaptığı ortak basın toplantısında konuya değinerek, "Türk televizyonundaki tahrik edici bu yayın beni hayal kırıklığına uğrattı" dedi. İsrail Başbakanı "Umarız Türkiye aşırı uçların yanında değil barışın tarafında kalır. Ülkelerimiz arasındaki ilişkinin sağlamlığını da garanti altına alır" diye konuştu. TRT yönetimi ise dizinin savaşta geçen bir aşk hikâyesini anlattığını, herhangi bir siyasi fikir, kişi ya da ülkeyi hedef almadığını açıkladı. Dizinin yayından kaldırılmayacağını vurgulayan TRT yönetimi, İsrail'i ya da başka ülkeyi hedef almadıklarını belirterek, şu değerlendirmeyi yaptı: "Bu dizi TRT'nin içyapımı değil. Dışarıdan bir firmaya yaptırdık. Dizinin konusu savaşta geçen bir aşk hikâyesidir. Kurumumuzun herhangi bir ülke, kişi, ya da siyasi fikri hedef alması söz konusu olamaz. Herhangi bir siyasi amaç gütmeyen 'Ayrılık' dizisi yayına devam edecektir." Dizinin yapımcısı Selçuk Çobanoğlu da, SABAH'a konuştu. Nazilerin Yahudilere yaptığı katliama ilişkin binlerce film yapıldığını anımsatan Çobanoğlu, İsrail'in tepkisini sert bir dille eleştirdi ve şunları söyledi: "Fransızların Cezayir'de yaptıkları, Vietnam, Nazi kampları birçok filme konu oldu. Nazi filmlerine neden tepki göstermiyorlar. Türk halkının duyarlı olduğu Filistin'de yaşanan reel bir drama var. Buna niye böyle bir tepki var anlamıyorum. Muhammed El Dura babasının kucağında öldürüldü. Bu görüntüyü bütün dünya izledi. Bunun film, dizi olması niye tepki çekiyor. Ayrılık, tabiî ki bir aşk hikâyesi. Ama aşkın, kadınların Filistin'de ne hale geldiğini göstermek istiyoruz. İsrail halkıyla bizim bir sorunuz yok."

İSRAİL'LE SORUN YOK
Çobanoğlu,Yedioth Ahranot gazetesinin İbranice haber sitesi Ynet'e yaptığı açıklamada da "Dizinin 6 bölümü, bir asker ile Filistinli bir kızın aşk hikayesini anlatıyor. Tamamen Filistin ve aşk üzerine" dedi. "Üniformalar da İsrail ordusunun üniformaları değil. Türk ve Amerikan ordusunun giysileri de buna benziyor" diyen Çobanoğlu şunları söyledi: "İsrail halkını sevdiğimizin altını çizmek çok önemli. İsraillileri seviyoruz. İsrail'in bunları yapmadığını biliyoruz, ancak yine de çocukları öldüren ve bu gibi şeyleri yapan küçük bir grup olduğunu biliyoruz. Onlar hakkında bir dizi yaptık; doğrudan İsrail ile ilgili değil."

BİZE ULAŞIN